Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

(Avrupa’da) genç işsizliği bazı ülkelerde %50’yi buldu.

5 Temmuz 2018 tarihinde Anadolu Ajansı Röportajında söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

Avrupa'da Genç İşsizliği Yüzde 50 mi Oldu?

Anadolu Ajansı’nın Editör Masası programına konuk olan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, editörlerin çeşitli konu başlıklarındaki sorularını yanıtladı. Başbakanlık dönemi boyunca gerçekleştirdiği projeler, AK Parti iktidarı, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçimi ve yönetim sistemindeki değişikliklere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, kendisine ekonomik gelişmelerle alakalı yöneltilen bir soruda Türkiye’deki genç işsizliği sorununun diğer ülkelerde de yaşandığına dikkat çekerek, Avrupa ülkeleri içerisinde %50’yi bulan genç işsizlik oranı bulunan ülkelerin olduğunu iddia etti.

Türkiye'de de Durum İyi Değil

Ülkelerin ekonomik durumu ve yarattığı istihdam potansiyeline ilişkin genç işsizliği önemli bir ölçüt olarak kullanılıyor ve genç işsizlik oranları birçok ülkede halen önemli boyutlara ulaşıyor. Genç işsizlik oranı 15-24 yaş arası iş gücüne dahil nüfus içerisinde ancak istihdamda olmayanların belirlenmesiyle hesaplanıyor. OECD’nin veri tabanı içerisinde ülkelerin 2017 yılına ilişkin yıllık genç işsizliği oranları mevcut. OECD ülkelerindeki 15-24 yaş arası genç nüfusun işsizlik oranlarını karşılaştırdığımızda Türkiye’nin bu ülkeler içerisinde en yüksek orana sahip 7. ülke olduğunu görüyoruz. 2017’de Avrupa Birliği ülkelerinin genç işsizliği oranı ortalaması %16,8 ve OECD ülkelerinin ortalaması %11,9. Bunlara karşın Türkiye’deki genç işsizliği oranı %20,6 olarak kaydedilmiş.

Geçtiğimiz yıl Avrupa ülkeleri içerisinde en yüksek genç işsizliği, tahmin edilebileceği gibi, Yunanistan’da yaşanmış. Ancak burada kaydedilen genç işsizlik oranı, Binali Yıldırım’ın iddia ettiği gibi %50 değil, %43,6 olarak görünüyor.

(Avrupa’da) genç işsizliği bazı ülkelerde %50’yi buldu. 1

2018 yılı işgücü istatistikleri de ülkeler tarafından farklı periyotlarda açıklanmaya devam ediyor. Trading Economics’in güncel istatistiklerine göre, ülkelerin genç işsizlik oranı eğilimini görmek mümkün. Kosova, 2018 yılı ilk çeyreğinde %54’lük bir oran ile Avrupa’da en yüksek genç işsizliğine sahip ülke konumuna gelmiş. Ancak Avrupa’da Kosova hariç, genç işsizliğinin %50’yi bulduğu başka bir ülke yok. Yıllardır ekonomik çöküntü içinde bulunan Yunanistan’ın bile güncel oranı %43,2. Binali Yıldırım’ın iddiasında geçen “Avrupa” vurgusunun da Kosova için söylenmediği rahatlıkla düşünülebilir.

(Avrupa’da) genç işsizliği bazı ülkelerde %50’yi buldu. 2

Genç işsizliğinin küresel olarak büyük bir sorun teşkil ettiği ve gelişmiş ekonomilerde dahi görülebilen bir durum olduğu göz önünde bulundurulması gereken bir gerçek. Ancak genç işsizliğinin yüksek oranlarda seyrettiği Avrupa ülkelerindeki son eğilimler oranların az miktarda da olsa düşmesi yönünde.

Sonuç olarak, Avrupa'da güncel genç işsizliği oranlarında %50, Kosova hariç, görülmüyor. Kosova'nın da ekonomik büyüklüğü ve dengesizliği ile bu alanda ne kadar ciddi bir gösterge olduğu tartışmalı elbette.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Temmuz 2018