Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

Akıl yollarıyla ülkemizin her yerini donattık, bilgi toplumu seviyesini… için Türkiye’yi Afrika seviyesinden aldık, Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasına soktuk.

22 Mayıs 2016 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Bilim & Teknoloji
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2016 Son Güncelleme: 23 Mayıs 2016

Türkiye'nin Bilgi Toplumu Olma Yolculuğu

AK Parti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun ardından üçüncü genel başkanı, yapılan olağanüstü kongrede 1.405 delegenin oyunu alan Binali Yıldırım oldu. Teşekkür konuşmasında “fiili durum hukuki hale getirilmeli, bunun yolu başkanlıktır" diyen Yıldırım, son 14 yılda bilgi toplumu alanında yapılan icraatlara dikkat çekti ve AK Parti hükümetlerinin bu alanda Türkiye’yi Afrika seviyesinden Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasına soktuğunu iddia etti.

Daha önceki hükümetlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koltuğunda oturan Yıldırım’ın bu iddiası yeni bir iddia değil. Türkiye’yi, Afrika ülkeleriyle karşılaştırdığı benzer iddiaları hem 2011 hem de 2014’te farklı yerlerde yinelemişti. Yıldırım’ın, bu iddialarda örneklediği icraatlar, Türkiye’nin internet alt yapısında gerçekleşen iyileşmeler üzerineydi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun bilgi teknolojileri ile ilgili verilerine baktığımızda, Türkiye’nin 2004 – 2015 aralığında bu alanda gelişme kaydettiğini açıkça görüyoruz.

Akıl yollarıyla ülkemizin her yerini donattık, bilgi toplumu seviyesini… için Türkiye’yi Afrika seviyesinden aldık, Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasına soktuk. 1

Girişimlerde bilgisayar kullanımı 2005’te %87,8’den 2015’te %95,2’ye çıktı. Benzer şekilde internet kullanımı da %12’lik artışla %92,5’e ulaştı.

Akıl yollarıyla ülkemizin her yerini donattık, bilgi toplumu seviyesini… için Türkiye’yi Afrika seviyesinden aldık, Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasına soktuk. 2

Hanelerde bilişim teknolojileri kullanımında da ilgili göstergelerin iki katına çıktığı görülüyor. TÜİK verilerine göre 2004’te her 100 kişiden 16’sı internete erişebilirken bu oran 2015’te 45,6’ya çıktı.

Fakat Yıldırım’ın iddiası net şekilde Türkiye’de bu tür göstergelerin Afrika ülkeleri seviyesinden Avrupa’nın ilk 5 ülkesi seviyesine çıktığını belirtiyor. Uluslararası verileri için Birleşmiş Milletler’e bağlı International Telecommunication Union (ITU) verilerine başvurduk.

Akıl yollarıyla ülkemizin her yerini donattık, bilgi toplumu seviyesini… için Türkiye’yi Afrika seviyesinden aldık, Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasına soktuk. 3

ITU verilerine göre Türkiye ne 2002’de Afrika ülkeleri seviyesinde, ne de 2014’te Avrupa ülkeleri arasında en üst sıralarda yer alıyor. Bu verilerin gösterdiği bir başka nokta da Türkiye’de internet erişiminde gerçekleşen 2002 – 2014 arasındaki artışın aslında dünya ortalaması seviyelerine yakın olduğu. 2002’de ITU tarafından verisi bulunan ülkelerin internet erişimi ortalaması %14 iken bu oran 2014’te %44’e çıkmış.

Genel değerlendirmede, AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   22 Mayıs 2016 Son Güncelleme:   23 Mayıs 2016