Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Binali Yıldırım TBMM Başkanı | AK Parti

27. dönem yasama meclisinde kadın milletvekillerinin oranı %25 artmıştır.

1 Ekim 2018 tarihinde TBMM'de söylendi.
Okuma Süresi   1 Dakika
Konu Başlığı: Sosyal Politikalar

Kadın Milletvekillerinin Oranı %25 mi Arttı?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, 1 Ekim 2018’de TBMM’de yaptığı konuşmada 27. dönemde kadın milletvekili sayısının 104 olduğunu ve bir önceki döneme göre kadın milletvekilleri sayısında %25 artış olduğunu iddia etti.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın bu iddiasını ele alırken, TBMM resmi web sitesinde yer alan 26. ve 27. dönemdeki toplam milletvekili sayılarını ve kadın ve erkek milletvekillerinin birbirine oranlarını inceledik.

TBMM resmi web sitesinin yayınlamış olduğu milletvekili listesine göre, 26. dönemde toplam 550 milletvekili görev yaparken, 82 kadın 468 erkek milletvekili yer almıştır. TBMM’nin yayınladığı 27. dönem milletvekili listesine göre ise toplam 600 milletvekilinden 104’ünün kadın 496’sının erkek olduğu belirtilmiştir.

26. dönemde kadın milletvekili sayısının toplam milletvekili sayısına oranı %14,9 iken, 27. dönemde kadın milletvekillerinin toplam milletvekillerine oranı %17,3 olarak gerçekleştirmiştir.

TBMM’deki kadın milletvekilleri; meclis içi oranları olarak sadece %2,4 oranında, 26. döneme kıyasla ise %16 oranında artmıştır.

Sonuç olarak;

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'de Evlilik İstatistikleri