Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili | AK Parti

2002'de Türkiye'ye gelen toplam turist sayısı 13 milyon civarında ve önceki yılda bu sayı 40 milyona yaklaştı. Turizm gelirleri 12 milyar dolardan 30 milyar doların üzerine çıktı.

16 Şubat 2017 tarihinde İstanbul'da söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika

Güncel Turizm Verileri Büyük Düşüşte

Başbakan Binali Yıldırım, 16 Şubat 2016 günü İstanbul’da Dünya Turizm Fuarında konuştu. Konuşması sırasında Türkiye’de turizm sektörüyle ilgili verilere değinen Yıldırım, “2002 yılında Türkiye'ye gelen toplam turist sayısı 13 milyon civarında ve geçtiğimiz yılda bu sayı 40 milyona yaklaştı. Turizm gelirleri 12 milyar dolardan 30 milyar doların üzerine çıktı.” dedi.

Analizimizi hazırlamak için TÜİK’in yayımladığı en güncel turizm verilerine ulaştık. Verilere bakınca 2003’ten 2016’ya kadar turizme dair istatistikler incelenebiliyor. Doğruluk Payı olarak bu verileri görselleştirerek aşağıdaki grafiği elde ettik.

Grafikte de görüldüğü üzere, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından beri Türkiye’ye gelen turist sayısı ve giren turizm gelirlerinde bir artış görülmüştür. Başbakan’ın ifadesindeki yükseliş yakalanmıştır. Lakin Başbakan’ın kullandığı veriler, 2002 yılından beri ulaşılmış olan en iyi yıl olan 2015 yılına aittir. En güncel veriler ise 2016 yılına dair bulunmaktadır. 2016 yılının verilerine bakılırsa turizm gelirleri 2015 yılına göre %29,7 azalarak 22 milyar 107 milyon dolar olarak kaydedildi. Turist sayısında da azalma görülmüştür. 2015 yılına göre turist sayısı %24,6 azalarak 31 milyon 361 bin kişi olarak görülmüştür. Elimizde halka açık kaynaklardan elde ettiğimiz verileri ve Başbakan’ın ifadesini karşılaştırdığımızda, Başbakan’ın ifadesindeki verilerin doğru olduğunu ama bu verilerin güncel olmadığını görmekteyiz.

Sonuç olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

TRT'nin Geliri Ne Kadar?