Berat Albayrak AK Parti Hazine ve Maliye Bakanı

Sanayi Üretimi Endeksindeki %17,6’lık artışla Türkiye, haziran ayında Avrupa sıralamasında ilk sırada yer aldı

14 Ağustos 2020 tarihinde Sosyal Medya 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme , Genel Ekonomi
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 14 Ağustos 2020 Son Güncelleme: 12 Ekim 2020

Aylık Sanayi Üretim Endeksinde Türkiye Avrupa'da Kaçıncı Sırada?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 14 Ağustos 2020 tarihinde resmî sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda Türkiye’nin sanayi üretimindeki gelişmelerine dair açıklamalarda bulundu. Paylaşımında Albayrak sanayi üretim endeksindeki %17,6’lık artışla Türkiye’nin haziran ayında Avrupa sıralamasında ilk sırada yer aldığını iddia etti.

b2

Türkiye ve Avrupa Ülkelerinin Sanayi Üretimi Performansı

TÜİK 14 Ağustos 2020 tarihinde Haziran 2020’ye dair sanayi üretim endeksi istatistiklerini yayınladı. Buna göre Türkiye’nin bir önceki yıla göre sanayi üretim endeksi %0,1 artış gösterirken, bir önceki aya göre ise %17,6’lık bir artış gösterdi. Mayıs ayında ise nisan ayına göre bu oran %18 seviyesindeydi.

Kaynak: Eurostat
Kaynak: Eurostat

Berat Albayrak’ın görselde paylaşmış olduğu diğer ülkelerin verileri ise Eurostat’a ait. Eurostat’ın güncel verilerinde Türkiye’nin haziran ayı verisi yer almasa da Avrupa’da birçok ülkenin haziran ayına dair verileri bulunuyor ve aylık hesaplanan oranlar da iddiadaki görselle birebir uyuşuyor. Eurostat’ın sanayi üretim endeksi verilerine göre Avrupa ülkeleri arasında haziran ayında bir önceki aya göre sanayi üretim endeksi en çok artış gösteren ülke ise %21,6’lık oranla Slovakya. Türkiye ise %17,6’lık aylık artış oranıyla Avrupa ülkeleri arasında listede 2. sırada.

Sonuç olarak sanayi üretim endeksindeki aylık değişime göre Türkiye, birçok Avrupa ülkesinden daha iyi performans gösterirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın iddia ettiği gibi haziran ayındaki performansıyla Avrupa ülkeleri içerisinde 1. değil, 2. sırada yer alıyor.

Sonuç olarak;

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   14 Ağustos 2020 Son Güncelleme:   12 Ekim 2020