Berat Albayrak AK Parti Hazine ve Maliye Bakanı

Bugün Türkiye sanayideki doğalgazda en ucuz ülkedir (Avrupa ülkeleri içerisinde), en yakın rakibinden yüzde 20-25 daha ucuzdur.

20 Kasım 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Enerji

En Ucuz Sanayi Doğalgazı Bizde mi?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Yaz saati uygulaması, Türkiye’deki doğalgaz ve elektrik fiyatları gibi konuları Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştıran Albayrak, konuşması içerisinde birçok iddia dile getirdi. Doğalgazın hem konutlarda hem de sanayideki kullanım fiyatının ucuzluğuna dikkat çekmek isteyerek, özellikle sanayide fiyatın AB içerisinde en ucuzu olduğunu, hatta en yakın rakibinden %20-25 daha ucuz olduğunu iddia etti.

Doğalgaz günümüzde en ekonomik ve temiz enerji olma özelliğini koruyarak birçok alanda kullanılıyor. Ülkemiz açısından da doğalgaz hem konutlarda hem de sanayi üretiminde önemli bir yer tutuyor. Söylemde sanayide kullanılan enerji esas alınarak bir iddia kurulduğundan, Avrupa Birliği İstatistik Ofisi(Eurostat)’ın sadece bu alandaki veritabanını kullanarak bu iddianın ölçülebilmesi mümkün. Ülkeler arası en güncel veri 2017 yılının ilk 6 ayına ilişkin olduğu için, sıralama o periyoda ilişkin değerler arasında gerçekleştirildiğinde, Türkiye’nin gerçekten de sanayide kullanılan doğalgaz fiyatının tüketim vergileri dahil haliyle Euro cinsinden en ucuz ülke olduğu görülüyor.

Peki ya Satın Alma Gücüne Göre?

Ancak kurları farklı ülkeler arasında belli bir ürünün karşılaştırılma yapılması gerektiğinde, tek bir kur üzerinden bu fiyatları sıralamak sonuç açısından sağlıklı bir yöntem değil. Örneğin, Eurostat’ın veritabanında, doğalgaz fiyatlarının ülkeler arası karşılaştırma tablosundaki sayılar, enerji fiyatlarının yerel para birimindeki değerinin Euro’ya çevrilerek hesaplanmasıyla ortaya çıkmış sayılar. Yani burada, Türkiye’nin en alt sırada yer alması, sanayideki enerji fiyatının ucuzluğundan değil, büyük oranda TL’nin Euro karşısısındaki değer kaybından kaynaklanıyor. Ülkeler arasındaki bu para birimleri ve kur farklarını minimize etmek ve nispeten eşitlemek adına kullanılan “satın alma gücü paritesi”nin de bu nedenle göz önünde bulundurulması önemli. 

Bahsedilen bu iki farklı hesaplama metodu uygulanarak, vergiler dahil kilowatt saatin (Kwh) birim fiyatının en düşük ve en yüksek olduğu Avrupa Birliği ülkeleri hesaplandığında, aşağıdaki tabloyla karşılaşıyoruz.

Bugün Türkiye sanayideki doğalgazda en ucuz ülkedir (Avrupa ülkeleri içerisinde), en yakın rakibinden yüzde 20-25 daha ucuzdur. 1

Bakanın söyleminin ikinci kısmında ise, Türkiye’nin kendisinden bir önce gelen ülke ile arasında %20-25 arası bir fiyat farkı olduğu iddiası var. Sıralamanın dayanağı ilk kısımda Euro fiyatı üzerinden karşılaştırma esas alınarak yapıldığı için, biz de ölçümümüzü yine bu sıralama üzerinden yaptık. Gerekli hesaplamalar yapıldığında, Türkiye’de Euro üzerinden sanayide kullanılan doğalgaz fiyatının, bir üst sırada yer alan Bulgaristan’daki fiyattan %19 az olduğu ortaya çıkıyor.

Doğalgaz fiyatlarının direkt kur olarak Euro’ya çevrilmesinden hesap yapılırsa sanayide en ucuz doğalgaz bizde olsa da, daha sağlıklı bir karşılaştırma yöntemi olan satın alma gücü paritesine göre sanayide en ucuz doğalgazı kullanmıyoruz.

Sonuç olarak;

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Kasım 2017