Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Bekir Pakdemirli Tarım ve Orman Bakanı | Meclis Dışı

Büyükbaş havyan varlığında Fransa’dan sonra Avrupa’da ikinci sıradayız.

18 Şubat 2019 tarihinde Kırklareli'nde söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika

Büyükbaş Hayvan Varlığı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 18 Şubat 2019’da Kırklareli’nde Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısına katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin tarımsal üretimi ile ilgili açıklamalar yapan Pakdemirli ayrıca Türkiye’nin büyükbaş hayvan varlığında Fransa’dan sonra Avrupa’da ikinci sırada olduğunu iddia etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu iddiasını ele alırken TÜİK tarafından her yıl açıklanan hayvansal üretim istatistiklerini ve Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayınlanan yıllara göre ülkelerin büyükbaş hayvan popülasyonu verilerini inceledik.

TÜİK’in yayınlamış olduğu hayvansal üretim istatistiklerine göre, Türkiye’deki büyükbaş hayvan sayısı 2015’ten bu yana artış gösteriyor. Türkiye’de 2017 yılında yaklaşık 16,1 milyon büyükbaş hayvan bulunuyorken, 2018 yılında bu sayı bir önceki yıla göre %6,9 artış göstererek yaklaşık 17,2 milyon olarak gerçekleşti.

Eurostat tarafından yayınlanan, ülkelere göre büyükbaş hayvan popülasyonu istatistiklerine göre Fransa, 2018’deki yaklaşık 18,6 milyon büyükbaş hayvan ile listenin başında yer alıyor. Türkiye ise 17,2 milyon büyükbaş hayvan ile bu listede 2. sırada yer alırken, Almanya 11,9 milyon ile 3. sırada, İngiltere 9,7 milyon ile 4. sırada, İrlanda ise 6,6 milyon büyükbaş hayvan ile listenin 5. sırasında yer alıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de iddia ettiği gibi Türkiye, 17,2 milyonluk büyükbaş hayvan popülasyonu ile Avrupa ülkeleri arasında Fransa’dan sonra 2. sırada yer alıyor.

Sonuç olarak;

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti