Ayşenur İslam AK Parti Sakarya Milletvekili

Aile içi şiddet nedeniyle Türkiye'de 170 kadın öldürülmüş, Almanya'da ise 303. Almanya'daki durumu hiç duymuyoruz ama Türkiye'dekini sağır sultan bile duyuyor.

31 Aralık 2014 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 31 Aralık 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

Almanya'da Kadın Cinayetleri Türkiye'den Fazla Mı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, katıldığı bir panelde yaptığı konuşmada aile içi şiddet nedeniyle Türkiye’de 170, Almanya’da 303 kadın öldürüldüğünü iddia etti ve Almanya’daki durumla ilgili bir şey duymazken, Türkiye’de olan cinayetleri sağır sultanın bile duyduğunu ifade etti.

Bakan İslam, bu açıklamasında hem Türkiye’de insan yaşamını ilgilendiren bir konuda hassasiyetin fazla olduğunu iddia ediyor, hem de bu iddiasını meşrulaştırmak adına Almanya’daki ve Türkiye’deki kadın cinayeti rakamlarını çarpıtıyor.

Almanya’da bu tür bir veriyi barındıracak en yakın kaynak 2013 tarihli Polis Suç İstatistikleri Yıllığı (Police Crime Statistics Yearbook 2013). Bu kaynağa göre 2013 yılında Almanya’da işlenen cinayet sayısı toplamda 585’tir ve bunun 294’ünde kurban kadındır.

Aile içi şiddet nedeniyle Türkiye'de 170 kadın öldürülmüş, Almanya'da ise 303. Almanya'daki durumu hiç duymuyoruz ama Türkiye'dekini sağır sultan bile duyuyor. 1

Kaynaktaki bir başka istatistikte, işlenen 585 cinayetin 286’sında kurban ile cinayet şüphelisi arasındaki ilişki yakın derecede (eş, eski eş, nişanlı, üvey anne-baba, üvey çocuk).

Yıllıkta kadının kurban olduğu cinayetlerle ilgili kurban-şüpheli ilişkisini gösteren bir istatistik verilmemiş. Bu nedenle Almanya’da 2013 yılında tam olarak ne kadar ‘kadın cinayeti’ işlendiğini bilemiyoruz, fakat oransal olarak en kötü ihtimaller olsa bile, İslam’ın iddia ettiği gibi 303’e ulaşmadığı ortadadır.

Türkiye'de kadın cinayetleriyle ilgili resmi verilere ulaşılamıyor

Türkiye’de kadın cinayetleri sayısına baktığımızda ise 2013 ve 2014 yılları için resmi bir sayının olmadığını görüyoruz. Kadın cinayetleri TBMM’de birçok soru önergesiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a soruldu, fakat birçoğuna yanıt alınamadığı gibi yanıt alınanlar da sorumluluğu Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’na transfer ettiler.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kendi kaynaklarından yaptığı taramaya göre, 2014 yılı için kadın cinayetleri sayısı 294. Bianet  ise 2013 yılı için yaptığı taramada Türkiye’deki kadın cinayeti sayısını 214 olarak duyurdu.
 

Genel değerlendirmede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970