Aylin Cesur İYİ Parti Isparta Milletvekili

Irkçılığın, kadın düşmanlığının ve homofobinin güçlendiği bu ülkenin 2018 skoru 1.206. Brezilya’nın nüfusu bizim 3 katımız… (bu) ülke ile Türkiye'deki rakamlar aynı

30 Kasım 2020 tarihinde TBMM'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
Ceren
CEREN SATIL
Yayın Tarihi: 11 Aralık 2020 Son Güncelleme: 14 Aralık 2020

Türkiye ve Brezilya’nın Kadın Cinayetleri Oranları Aynı mı?

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur 30 Kasım 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı konuşmada, Latin Amerika’da yapılan bir araştırmaya değinerek kadın cinayetlerinin sayısının Latin Amerika’da en yüksek olduğu ülkenin Brezilya olduğunu ve Brezilya’daki sayılar ile Türkiye’deki sayıların aynı olduğunu iddia etti.

Aylin Cesur’un 25 Kasım 2020 tarihli genel kurul konuşmasında bu iddia yer almış:

“Şimdi, Latin Amerika’daki 23 ülkede gerçekleşen kadın cinayetlerinin yarısı Brezilya’da. Brezilya’nın her konuda durumu malum. Irkçılığın, kadın düşmanlığının ve homofobinin güçlendiği bu ülkenin 2018 skoru 1.206. Brezilya’nın nüfusu bizim 3 katımız. Yani şunu demek istiyorum: Bu kadar berbat durumda olan bir ülke ile Türkiye'deki rakamlar aynı değerli arkadaşlar, durumun ciddiyetini anlayın diye söylüyorum. Batmışız, batmışız; hiç hafifletmeye kalkmayın.”

Konuşmanın bağlamı değerlendirildiğinde, Aylin Cesur’un nüfus vurgusu yapmasından dolayı Türkiye ve Brezilya için iddia edilen değerin kadın cinayetlerinin nüfusa oranı olduğu çıkarımını yapıyoruz.

Birleşmiş Milletler Latin Amerika Ülkeleri Ekonomik Komisyonu (ELAC), Latin Amerika’daki toplumsal cinsiyet eşitliğini belirlenmiş göstergelerle yıllar içindeki değişimini izliyor. Bu göstergelerden biri de kadın cinayetleri. Veriler, Latin Amerika ve Karayipler’deki ülkelerin resmi verilerinden oluşturuluyor. Resmi veriler, yargı kurumlarından, ulusal polis veya ülkenin diğer yetkili organlarından yıllık olarak toplanıyor.

Komisyonun verilerine göre 2019 yılı içinde Brezilya’da en az 1941 kadın cinayeti işlenmiş. Bu veri de bize Brezilya’da her 100 bin kadından 1,8’inin kadın cinayetine kurban gittiğini gösteriyor.


İddiada sözü edilen 2018 yılı değeri ise “Brazilian Forum of Public Security” adlı sivil toplum girişimi tarafından toplanan kadın cinayeti verileri. Bu kuruma göre, 2018’de Brezilya’da en az 1206 kadın cinayeti işlenmiş. Bu veri de 2018’de Brezilya’da her 100 bin kadından 1,1’i kadın cinayetine kurban gittiği anlamına geliyor.


Türkiye ve Brezilya’nın Kadın Cinayetleri Oranları Aynı mı?

Türkiye’de 2019 yılında İçişleri Bakanlığı verilerine göre 336, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre ise en az 474 kadın cinayeti yaşandı. Bu iki farklı veriye göre, 2019’da her 100 bin kadından 0,8 ila 1,1’i kadın cinayeti sonucu hayatını kaybetti.


2018 yılı için ise kadın cinayeti sayısını İçişleri Bakanlığı 279, Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu ise 440 olarak açıkladı. 2018’de her 100 bin kadından 0,7 ila 1,1’i kadın cinayetine kurban gitti.


Aylin Cesur’un iddiasında 2018 yılı için kullandığı “Brazilian Forum of Public Security” verilerini dikkate aldığımızda her 100 bin kadına düşen kadın cinayeti sayısında Türkiye ve Brezilya’nın değerlerinin (1,1) aynı olduğunu görüyoruz.

Fakat iddianın geniş bağlamına baktığımızda değerlendirdiğimiz her 100 bin kadına düşen kadın cinayeti göstergesinde Brezilya, Latin Amerika ülkeleri arasında en kötü durumda değil. Honduras’ta her 100 bin kadından 6’sı kadın cinayetine kurban gidiyor ve bu ülke kıtanın bu konuda en sorunlu ülkesi. Brezilya ise, yüksek nüfusu nedeniyle kadın cinayeti sayısında kıtanın birincisi durumunda. Bu nedenle, Türkiye ve Brezilya’nın karşılaştırması her 100 bin kadın nüfusa düşen kadın cinayeti sayısı açısından sadece iki ülkenin sadece bir kaynak verisi üzerinden aynı olduğu anlamını taşıyor.

Sonuç olarak, İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’un genel kurulda yaptığı konuşma sırasında dile getirdiği Türkiye ve Brezilya kadın cinayeti konusunda aynı olduğu iddiasında kısmen doğruluk payı var. BM verileri dikkate alındığında Brezilya’da her 100 bin kadın nüfus başına düşen kadın cinayet sayısı Türkiye’nin üzerinde. Sivil toplum kuruluşu olan “Brazilian Forum of Public Security” verilerine göre ise bu göstergede 2018’de Türkiye ve Brezilya aynı değerde. Fakat Aylin Cesur’un konuşmasında vurguladığı gibi Brezilya Latin Amerika’daki kadın cinayetlerinin yarısından sorumlu olsa da her 100 bin kadın nüfus başına düşen kadın cinayet sayısında kıtanın en kötü durumdaki ülkesi değil.

Sonuç olarak;

Isparta Milletvekili Aylin Cesur'un İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Aralık 2020 Son Güncelleme:   14 Aralık 2020