Aykut Erdoğdu CHP İstanbul Milletvekili

Enflasyonda 3’üncü dünya ülkeleri ile aynı ligdeyiz.

3 Ekim 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Enflasyonda Yükseliş Sürüyor

CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarının ardından, Türkiye’nin dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip ülkelerinden biri olduğunu belirterek, “Enflasyonda 3’üncü dünya ülkeleri ile aynı ligdeyiz.” iddiasında bulundu. 

Halk arasında “hayat pahalılığı” diye bilinen ve satın alma gücünde zayıflamalara neden olan enflasyon, son dönemde Türkiye’nin gündemini oldukça fazla meşgul ediyor. Bunun sebebi ise, Merkez Bankası’nın uyguladığı resmi enflasyon hedeflemesi olan %8,7’nin bir hayli üzerinde seyreden oranlardır. En son %11,2 olarak ölçülen yıllık enflasyon, son 13 yıldaki eylül ayı enflasyon oranlarının zirvesine çıkmış bulunuyor.

Dünyadaki Konumumuz Nasıl?

Enflasyondaki bu oranların dünyadaki diğer ülkeler enflasyonları arasındaki konumuna bakmak için bütün ülkelerle ilgili güncel ekonomik verilerin tutulduğu bir platform olan Trading Economics’in verilerinden faydalandık. Dünyadaki en yüksek enflasyona sahip ülkeleri sıraladığımızda Türkiye %11,2’lik yıllık enflasyon oranıyla 21. sırada yer alıyor. 

Listenin en tepesinde %741’lik hiperenflasyon yaşayan Venezuela geliyor. Böylesi yüksek bir enflasyona sahip olan Venezuela’da gıda kıtlığı ve ekonomik kriz yaşanıyor. İkinci sıradaki Güney Sudan ise, bazı bölgelerinde kıtlık ilan etmiş ve iç savaşla mücadele etmektedir. Bu iki çok yüksek örneğin haricinde listenin devamına bakıldığında, diğer ülkelerin büyük çoğunluğunu Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin oluşturduğu görülüyor.

Enflasyonda 3’üncü dünya ülkeleri ile aynı ligdeyiz. 1

Türkiye’nin bu listedeki sıralamasının bir hayli yukarıda olduğu bir gerçek. Çevresindeki diğer ülkelerinde kendisiyle aynı ekonomik gruplarda yer almadığı da aynı şekilde bir gerçek. Türkiye’nin ekonomik ligi olarak görülen G-20 ülkelerinin enflasyon oranlarını gösteren listeye bakmanın da faydalı olacağını düşünerek Türkiye’nin konumunu bir de orada inceledik. G-20 ülkeleri içerisinde Türkiye, %11,2’lik enflasyon oranıyla ilk sırada yer almaktadır. Listede Türkiye’ye en yakın konumda bulunan Meksika ile aramızda %5’e yakın fark bulunuyor.

Enflasyonda 3’üncü dünya ülkeleri ile aynı ligdeyiz. 2

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   4 Ekim 2017