Ayhan Bilgen HDP Kars Milletvekili

Türkiye'de asgari ücret 280 dolara indi. 280 dolarlık asgari ücret Avrupa'nın neresinde var?

22 Ekim 2018 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Dolar Kuru, Asgari Ücreti Ne Kadar Etkiledi?

HDP Grup Başkanvekili ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme dair konulara değindi. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesi ve emeklilik yaşıyla ilgili tartışmalara dikkat çeken Bilgen, ayrıca Türkiye’de asgari ücretin Avrupa ülkelerinden düşük olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de asgari ücretin 280 dolara indiğini ve Avrupa’da bu seviyede bir asgari ücret uygulaması olmadığını iddia etti.

Sene Başında 427 Dolar Olan Asgari Ücret Şu An 278 Dolar Seviyesinde

Türkiye’de 2018 yılında net asgari ücret 1.603 lira. Bu sene Ocak 2018'de dolar kuru 3,75 lira civarında seyrederken, net asgari ücret dolar cinsinden 427 yapıyordu. Ağustos ayında doların 6,95 liraya kadar yükselmesi ile asgari ücret 230 dolara kadar düşmüştü. Hafta başında doların 5,75 civarında olduğunu dikkate alırsak, güncel fiyatlarla Türkiye’de asgari ücret 278 dolar yapıyor.

Bulgaristan’ın Ardından En Düşük Asgari Ücret Türkiye’de

Avrupa resmi istatistik kaynağı Eurostat, AB ülkelerinde brüt asgari ücreti kıyaslamamıza olanak veriyor. Ancak belirtmek gerekir ki, bu karşılaştırma alım gücüne göre değil. İddia direkt olarak dolar ile kıyas odaklı olduğundan, biz de bu analizde alım gücüne göre değil, direkt dolar kuruna göre karşılaştırmayı esas alıyoruz.

Türkiye’de brüt asgari ücret 2.029 lira, güncel kura göre tutar 353 dolar yapıyor. Avrupa’da brüt asgari ücretin en düşük olduğu ülkelerle Türkiye’yi kıyasladığımızda Türkiye’nin Bulgaristan’ın ardından asgari ücretin en düşük olduğu ikinci ülke olduğunu görüyoruz.

Türkiye'de asgari ücret 280 dolara indi. 280 dolarlık asgari ücret Avrupa'nın neresinde var? 1

Sonuç olarak Türkiye’de net asgari ücret iddia edildiği gibi 280 dolar seviyesine düştü ve bu miktar neredeyse tüm AB ülkelerindeki ücretin altında kalıyor. Ancak güncel kur ile hesap bir miktar yukarıda görünüyor.

Sonuç olarak;

Kars Milletvekili Ayhan Bilgen'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Ekim 2018 Son Güncelleme:   25 Ekim 2018