Ayhan Bilgen HDP Kars Milletvekili

Refah Partisinden önceki iki yılda, 1993-1996 arasında, Türkiye İsrail'le 13 anlaşma imzalamış, 1996-1997 arasında 20 anlaşma imzalamıştı.

19 Ağustos 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 19 Ağustos 2016 Son Güncelleme: 1 Eylül 2016

İsrail ile Yapılan Anlaşmalar

Resmi adı "Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı" olan düzenleme, yapılan oylama sonucu TBMM’de kabul edildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın imzasıyla Meclis'e sunulan tasarıya göre, İsrail altı yıl önce Mavi Marmara gemisinde öldürülenlerin ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödeyecek, buna karşılık İsrail'e açılan Mavi Marmara davalarının düşmesi sağlanacak. Anlaşmanın ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler büyükelçi seviyesine çıkarılacak. Anlaşmanın genel kuruldaki oylama öncesi görüşmelerinde muhalefet partileri temsilcileri, anlaşmanın içeriğine yönelik eleştirilerini sıraladılar. HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, İsrail’le ilişkilerin tutarsız politikalarla anıldığını ifade ederek Türkiye’de bu durumun başka örnekleri de olduğunu belirtti. Bilgen Refah Partisi dönemini örnek vererek Refahyol Hükümeti öncesindeki iki yılda İsrail’le imzalanan anlaşma sayısı 13 iken Refahyol iktidarı döneminde bunun 20 olduğunu iddia etti.

TBMM, Dışişleri Bakanlığı ve Resmi Gazete’de yapılan araştırmalar sonucu, Türkiye ve İsrail arasındaki uluslararası anlaşmalar tabloda derlenmiştir.

Refah Partisinden önceki iki yılda, 1993-1996 arasında, Türkiye İsrail'le 13 anlaşma imzalamış, 1996-1997 arasında 20 anlaşma imzalamıştı. 1
     Refah Partisinden önceki iki yılda, 1993-1996 arasında, Türkiye İsrail'le 13 anlaşma imzalamış, 1996-1997 arasında 20 anlaşma imzalamıştı. 2

Yapılan medya incelemesinde resmi gazetede yayınlanamamış ama meclis tutanaklarında ve medya organlarında tartışılmış askeri anlaşmalar da tabloya eklendi. Türkiye – İsrail arasında imzalanan anlaşmalarla ilgili olarak sorulan yazılı soru önergelerin çoğuna cevap verilmemiş, verilenlerde ise ifşası ulusal güvenlik için tehdit oluşturacak anlaşmaların açıklanamayacağı ile ilgili bir ibare eklenmiş. Bu nedenle, Bilgen’in iddiasını kesin bir şekilde teyit etmek veya yanlışlamak açık kaynaklarla mümkün gözükmüyor. Fakat resmi kaynaklardan teyit edilmiş uluslararası anlaşmalar dikkate alındığında Bilgen’in iddiasında belirtiği rakam oldukça fazla kalıyor.

Genel değerlendirmede, açık kaynakların yetersizliği not düşülerek, HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in iddiasında büyük ölçüde doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Kars Milletvekili Ayhan Bilgen'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Ağustos 2016 Son Güncelleme:   1 Eylül 2016