Atik Ağdağ Meclis Dışı Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı

... son 3 yılda hırsızlık ve yolsuzluk gibi olaylar yüzde 68 nispetinde artarak 50 binden 84 bine ulaştı.

23 Ocak 2015 tarihinde İzmir 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Adalet

... son 3 yılda hırsızlık ve yolsuzluk gibi olaylar yüzde 68 nispetinde artarak 50 binden 84 bine ulaştı.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağdağ, 23 Ocak’ta İzmir’de yaptığı açıklamada Türkiye’de son 3 yılda hırsızlık ve yolsuzluk gibi olayların % 68 oranında artarak 50 binden 84 bine ulaştığını iddia etmiştir.

Akdağ’ın açıklamasında kullandığı rakamlardan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 25 Ağustos 2014 tarihinde yayınladığı bir soru önergesinin kaynak olarak kullanıldığı anlaşılıyor. Söz konusu soru önergesi, MHP Ankara Milletvekili Zühal Topcu tarafından 4 Şubat 2014 tarihinde verilmiş. Topcu, soru önergesinde 2003 – 2013 yılları arasında kaçakçılık, dolandırıcılık, rüşvet, zimmet ve ihaleye fesat karıştırma suçları ile ilgili mahkumiyet kararlarını ve bu mahkumiyetlerin bölgesel dağılımını soru olarak Adalet Bakanlığı’na iletmiş.

Soru önergesine verilen cevapta, adalet istatistiklerinin tutulmasında 2009 yılı itibariyle dosya sayısı yerine suç sayısı esas alındığı vurgulanmış. 2009 öncesinde tutulan istatistiklerde bir dosyada birden fazla sanık olması ya da bir kişinin birden fazla suçu olması dikkate alınmazken, 2009 yılı itibariyle dosyadaki tüm suçlar ve tüm kararlar ayrı ayrı sayılarak söz konusu istatistik oluşturulmuştur. Bu farklılıktan dolayı soru önergesinde sadece 2009 – 2012 dönemine ait bilgiler verilmiş.

... son 3 yılda hırsızlık ve yolsuzluk gibi olaylar yüzde 68 nispetinde artarak 50 binden 84 bine ulaştı. 1

İlgili bilgiler ışığında, Ağdağ’ın açıklamasındaki zaman dilimi yanlış olmakla birlikte artış miktarı ile ilgili iddiasında geçerlilik vardır.
 

Genel değerlendirmede, SP Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağdağ’ın iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağdağ'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Ocak 2015 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970