Altan Tan HDP Diyarbakır Milletvekili

Belediye seçimlerinden bu yana 1 milyon 25 bin oy arttırmışız.

11 Ağustos 2014 tarihinde Al Jazeere 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 11 Ağustos 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde HDP Oyları Arttı Mı?

HDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, 11 Ağustos 2014 tarihinde Al Jazeera’ye verdiği röportajda, HDP’nin 30 Mart yerel seçimlerine göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy miktarını 1 milyon 25 bin kadar arttırdığını iddia etti.

Bu iddiayı analiz ederken HDP’nin yanı sıra, BDP’nin de aldığı oy miktarına bakılacaktır. Bu tercihin sebebi, aynı siyasal çizginin Türkiye’nin bazı bölgelerinde HDP, bazı bölgelerinde ise BDP adıyla seçimlere katılmasıdır. Böylelikle Türkiye geneli oy sayısı gözlemlenebilecektir. Ayrıca, yerel seçimlerde Türkiye geneli oy sayısınıngözlemlenebilmesi için dikkat edilmesi gereken başka bir husus daha vardır. Değişen Büyükşehir Yasası sebebiyle, eskiden olduğu gibi sadece il genel meclisi oy sayısına bakmak partilerin aldıkları oy miktarını hesaplamakta yeterli olmamaktadır. Bu sebeple oy sayıları hesaplanırken il genel meclisinin yanı sıra, il genel meclisi olmayan büyükşehirlerdeki ilçe belediye meclislerini oluşturan oy sayılarına da bakılacaktır.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) web sitesine bakıldığında, yukarıdaki hesaplama ölçeğine göre, BDP ve HDP’nin il genel meclisi ve büyükşehirlerdeki ilçe belediye meclislerinde aldıkları toplam oy miktarı 2,929,667’dir. YSK’nın 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair duyurusunu yaptığı resmi olmayan sonuçlara göre ise Selahattin Demirtaş’ın aldığı oy miktarı 3,958,510’dur. Buna göre, HDP ve BDP çizgisinin oy sayısındaki artış 1,028,843 olmuştur.

Dolayısıyla Altan Tan’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Ağustos 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970