Ali Öztunç CHP Kahramanmaraş Milletvekili

Hızlı tren güzergâhı Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın tam üstünde. Projeye göre yüksek hızlı tren, 30 kilometre boyunca bu fay hattına paralel gidiyor

29 Ocak 2020 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Kent & İmar
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 11 Şubat 2020 Son Güncelleme: 14 Şubat 2020

YHT Kaç km Boyunca Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde Hizmet Veriyor?

Bu içerik Doğruluk Payı gönüllü editörlerinden Doğukan Yıldız tarafından hazırlanmıştır.

24 Ocak 2020’de Elâzığ’da yaşanan 6,7 şiddetindeki depremin ardından kamuoyu deprem konusunda Türkiye’nin ne kadar hazır olduğu ve ne gibi önlemlerin alınıp alınmadığını tartışmaya başladı. Kamuoyunda olduğu gibi siyasetin merkezinde de deprem ve Türkiye’deki deprem hazırlıkları vardı.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da depremin ardından TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında hem toplu ulaşım hem de deprem riski üzerine bazı açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu konuşmada İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) güzergâhının deprem riski bölgesi olan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın tam üzerinde olduğunu iddia eden Öztunç, hızlı trenin 30 km boyunca fay hattına paralel gittiğini de iddiasına ekledi.

YHT Güzergâhı ve Kuzey Anadolu Fay Hattı

Yüksek Hızlı Tren Hattı; İstanbul ile Ankara arasında yüksek hızlı ulaşım hizmeti verilen toplam 533 km uzunluğundaki demiryolu hattıdır. Saatte 250 km hıza ulaşabilen YHT, güzergâhı boyunca 14 farklı durakta durarak Ankara-İstanbul arasında hizmet vermektedir. İstanbul’un Halkalı durağından başlayan bu hattın Ankara’ya ulaşması da yaklaşık 5 buçuk saat sürmektedir.

Peki YHT hattının ne kadarı Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın üzerinde ilerliyor? AFAD tarafından paylaşılan ve risk dereceleriyle birlikte gösterilen Türkiye Deprem Tehlike Haritası’na göre bu fay hattı Bolu, Sakarya, Düzce, Bilecik’in Kuzey bölgesi, Yalova, Kocaeli ve İstanbul’un Güney sahil yolu üzerinden geçmektedir.

Bununla birlikte TCDD hızlı tren güzergâhını incelediğimizde, İstanbul Avrupa Yakası Güney sahil yolu üzerinde bulunan YHT Halkalı-Gebze arasındaki hattın 76,3 km, Gebze’den Sakarya’nın Arifiye ilçesine kadar fay hattının üzerinde ve paralel ilerleyen hattın ise 87 km olduğu görülmektedir. Arifiye’den Bilecik’in Osmaneli ilçesine kadar güney yönünde ilerleyen ve fay hattında bulunan YHT hattının ise 62 km olduğu görülmekte.

Hızlı tren güzergâhı Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın tam üstünde. Projeye göre yüksek hızlı tren, 30 kilometre boyunca bu fay hattına paralel gidiyor 1

Sonuç olarak, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un iddia ettiği gibi YHT güzergâhı Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın üzerinde ulaşım hizmeti vermektedir. Ancak YHT hattının 30 km’si değil, yaklaşık 220 km’si fay hattına paralel ya da direkt fay hattı üzerinde ilerlemektedir. Ayrıca Ali Öztunç’un mecliste yapılmasını tavsiye ettiği projedeki güzergâhın Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergâhı olduğunu ve bu hattın çoğunun da Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın tam üzerinde olduğunu belirtmemiz gerekir.

Sonuç olarak;

Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Şubat 2020 Son Güncelleme:   14 Şubat 2020