Ali Naci Koru Bürokrasi BM Cenevre Ofisi Türkiye Daimi Temsilcisi

Türkiye'ye gelen turistlere daha rahat vize alabilmelerini ve gezmelerine fırsat vermek düşüncesiyle 'e-vize' çalışmasına başladık. Bunun dünyada da bir örneği yok.

20 Ağustos 2014 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Güvenlik
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 20 Ağustos 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

E-vize Uygulaması Kaç Ülkede Var?

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Naci Koru 20 Ağustos 2014’de Ankara’da yaptığı açıklamada ticari ve turistik amaçla Türkiye’ye gelen turistlerin vize alma işlemlerini kolaylaştıran elektronik vize başvuru sisteminin (e-vize) dünyada sadece Türkiye’de uygulandığını iddia etmiştir.

E-vize uygulaması Türkiye’yi ziyaret etmek isteyen belirli ülkelerin vatandaşlarına, Dışişleri Bakanlığı’nın resmi e-vize web sitesi üzerinden, sadece kimlik bilgilerini girerek ve kredi kartıyla vize ücretini ödeyerek turistik ya da ticari amaçlı vize almalarını kolaylaştıran bir uygulamadır.

Hızlı bir internet araştırması yapıldığında e-vize uygulamasını kullanan birden fazla ülke olduğu görülmektedir. Örneğin Ermenistan, Bahreyn ve Kamboçya da kullanılan e-vize uygulamaları tıpkı Türkiye’deki gibi üç adımda (kimlik bilgileriyle başvuru, başvuru ücretinin ödenmesi ve en geç 3 gün içinde vizenin online olarak onaylanması) gerçekleşmektedir.
Sonuç olarak Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

BM Cenevre Ofisi Türkiye Daimi Temsilcisi Ali Naci Koru'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   20 Ağustos 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970