Ali Babacan DEVA Partisi Genel Başkanı

Genç işsizlik şu anda %27,4. Daha önce böyle bir oran görmemiştik. TÜİK’in istatistik açıkladığı ilk günden bugüne baktığımızda genç işsizlik en yüksek oranda, diğer genel işsizlik en yüksek oranda

26 Kasım 2019 tarihinde TV Canlı Yayını 'nda söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Büyüme
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 28 Kasım 2019 Son Güncelleme: 11 Aralık 2019

En Yüksek İşsizlik ve Genç İşsizlik Oranları Ne Zaman Açıklandı?

Eski hükumetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Ali Babacan, 26 Kasım 2019 tarihinde katılmış olduğu bir televizyon programında çeşitli açıklamalarda bulundu. Özellikle 2019 yerel seçimlerinin ardından kamuoyunda hakkında yeni parti kuracağı ile ilgili söylentiler yer alan Babacan AK Parti’den ayrılma nedenleri, AK Parti’den ayrılan diğer siyasi kişiler ile iş birliği ve yeni parti kuruluşuna dair merak edilenleri yanıtladı. Bununla birlikte Türkiye’deki işsizlikle ilgili de açıklamalarda bulunan Babacan, genç işsizliğin %27,4 olduğunu ve bu oranın Türkiye’de istatistikler yayınlanmaya başladığından bu yana açıklanan en yüksek oran olduğunu iddia etti. Bu doğrultuda işsizlikle ilgili söylemlerine devam eden Babacan, son açıklanan genel işsizlik oranının da şu zamana kadarki en yüksek oran olduğunu ileri sürdü.

Özellikle 2018 yılının ikinci yarısı itibarıyla Türkiye gündeminden düşmeyen makroekonomik alt başlıklardan biri de işsizlik. Türk Lirası’nın değer yabancı para birimleri karşısında yaşadığı değer kaybıyla başlayıp, yükselen enflasyon, yükselen faizler, dış ticaret rakamlarındaki düşüş gibi birçok negatif durumu yaşayan Türkiye ekonomisinde işsizlik oranı da o dönemde oldukça yükselerek ülke gündeminin en önemli maddelerinden bir oldu ve günümüzde de olmaya devam ediyor.

Türkiye’de En Yüksek İşsizlik Oranları Ne Zaman Açıklandı?

1988 yılından bu yana TÜİK tarafından açıklanan işsizlik oranlarını incelediğimizde, Türkiye’deki işsizlik oranının Ali Babacan’ın bahsettiği ağustos ayından daha yüksek açıklandığı birçok ay olduğu görülüyor. 2008 yılında yaşanan küresel kriz ve ekonomik sıkıntılar neticesinde 2009 yılının ilk 4 ayı, Türkiye’de işsizlik oranın en yüksek açıklandığı aylar oldu. Şubat 2009’da %16,1 ile en yüksek seviyesine ulaşan Türkiye’deki işsizlik oranı, Mart 2009’da %15,8, Ocak 2009’da ise %15,5 olarak açıklandı. 2019 yılının ilk iki ayı da %14,7 ile işsizlik oranının en yüksek açıklandığı 5. ve 6. aylar. Buna ek olarak Ağustos 2019 da %14’lük işsizlik oranı ile işsizlik oranının en çok görüldüğü aylar listesinde 10. sırada.

Genç işsizlik şu anda %27,4. Daha önce böyle bir oran görmemiştik. TÜİK’in istatistik açıkladığı ilk günden bugüne baktığımızda genç işsizlik en yüksek oranda, diğer genel işsizlik en yüksek oranda 1

Genç İşsizlik Oranının En Yüksek Açıklandığı Aylar Hangileri? 

Ali Babacan’ın televizyon programında yapmış olduğu açıklamada ağustos ayında %27,4’e yükseldiğini belirttiği genç işsizlik oranının yıllar içerisindeki seyrini incelediğimizde de 1988'den bu yana genç işsizlik oranının Ağustos 2019’dan daha yüksek açıklandığı ayların olduğunu görüyoruz. Yine 2008 yılının sonunda yaşanan küresel kriz ve ülke ekonomisinde yaşanan negatif gelişmeler neticesinde 2009 yılının ilk 3 ayı bu listenin de en üst sıralarında. %28,6 ile Şubat 2009, 1988’den bu yana açıklanan en yüksek genç işsizlik oranına sahip. Ağustos 2019 ise %27’4 ile en yüksek genç işsizliğin yaşandığı aylar içerisinde 4. sırada yer alıyor.

Genç işsizlik şu anda %27,4. Daha önce böyle bir oran görmemiştik. TÜİK’in istatistik açıkladığı ilk günden bugüne baktığımızda genç işsizlik en yüksek oranda, diğer genel işsizlik en yüksek oranda 2

Sonuç olarak Ali Babacan’ın iddia ettiği gibi 2019 yılının ağustos ayında açıklanan ne genel işsizlik oranı ne de genç işsizlik oranı TÜİK’in istatistikleri yayınladığı ilk günden bugüne açıklanan en yüksek işsizlik oranları. Ali Babacan’ın da Dışişleri Bakanlığı görevini yaptığı 2009 yılının ilk 3 ayı hem genel işsizlik oranının hem de genç işsizlik oranının en yüksek olduğu aylar.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Ali Babacan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   28 Kasım 2019 Son Güncelleme:   11 Aralık 2019