Ali Babacan DEVA Partisi Genel Başkanı

Geçen sene büyümemiz %0,9 idi. Geçen sene pandemi mi vardı? Geçen sene bütün dünya büyürken Türkiye %1 bile büyümedi

11 Kasım 2020 tarihinde Youtube 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 13 Kasım 2020 Son Güncelleme: 16 Kasım 2020

2019 Yılında Ülkelerin Ekonomik Büyüme Verileri

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 11 Kasım 2020 tarihinde katılmış olduğu bir Youtube yayınında Türkiye’nin ve dünya ülkelerinin 2019 yılındaki ekonomik büyümelerine dair açıklamalarda bulundu. Babacan konuşmasında Türkiye’nin geçen seneki ekonomik büyümesinin %0,9 olduğunu ve pandeminin olmadığı 2019 yılında bütün dünya büyürken Türkiye’nin %1 bile büyümediğini iddia etti.

Dünya Bankası yıllara göre dünya ülkelerinin yüzdesel olarak GSYH değişimlerini data setinde kamuoyuyla paylaşıyor. 2019 yılı verilerinde de dünya ortalamasıyla beraber 179 farklı ülkenin yıllık GSYH değişimini paylaşmış. Verilere göre 2019 yılında dünyanın ortalama ekonomik büyümesi %2,48. Türkiye’nin milli geliri ise hem Dünya Bankası hem de TÜİK’in verilerine göre bir yılda %0,9 oranında yükseliş göstermiş.

Dünya Bankası’nın paylaştığı veriler neticesinde 179 ülkeden 90’ı dünya ortalamasının üstünde büyürken, geriye kalan 89 ülkenin GSYH değişimi ise dünya ortalamasının altında. Bununla birlikte dünya ortalamasının altındaki 89 ülkeden biri olan Türkiye’nin ekonomisi ise oransal olarak 179 ülkenin 144’ünden daha az, 34’ünden ise daha fazla büyümüş. Türkiye ekonomisinin oransal olarak daha fazla büyüdüğü bazı ülkeler ise şöyle; Almanya, Japonya, Singapur, İtalya, Arjantin, Meksika, Uruguay, Katar ve Kuveyt. Bunlara ek olarak 179 ülke ekonomisinden 19’u da büyüme değil ekonomik daralma gerçekleştirmiş.

Sonuç olarak Ali Babacan’ın iddia ettiği gibi geçtiğimiz yıl küresel anlamda COVID-19 salgını gibi küresel bir sağlık krizi söz konusu değildi ve Türkiye ekonomisi %1’in altında, %0,9 oranında büyüme gerçekleştirdi. Fakat Türkiye ekonomisi her ne kadar oransal olarak dünya ekonomisinden daha düşük bir seviyede büyüme gerçekleştirse de Türkiye’nin oransal olarak daha fazla büyüdüğü ülkeler mevcut ve bunlardan bazıları ekonomik anlamda oldukça önemli seviyede olan ülkeler.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Ali Babacan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Kasım 2020 Son Güncelleme:   16 Kasım 2020