Akif Çağatay Kılıç AK Parti Gençlik ve Spor Bakanı

Birçok Avrupa ülkesinde seçilme yaşı 18, bazılarında 21 ve 23. Ancak genelde 18

31 Mart 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika

Seçilme Yaşı Düşürülüyor

Seçimden önce çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden TBMM’de, fazla mesai yapanlar arasında Anayasa Komisyonu da yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde, iktidar temsilcilerinin dönem dönem dile getirdikleri bir konu olan seçilme yaşı ile ilgili bir düzenleme, TBMM Anayasa Komisyonu’ndan geçti. Bu düzenlemede seçilme yaşını 25’ten 18’e indirecek anayasal bir değişiklik öngörülüyor. Düzenlemenin lehine söz alan Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, konuşmasında Avrupa’da seçilme yaşının, bazı ülkeler hariç, 18 olduğunu iddia etti.

Türkiye’de seçilme yaşı Avrupa Standartlarına ulaşıyor mu?

Bakan’ın konuşmasında Avrupa olarak telaffuz ettiği bölgenin Avrupa Birliği (AB) olduğunu kabul ediyoruz ve bu analiz için AB’ye üye ülkelerdeki düzenlemelere bakıyoruz.

AB müktesebatına göre seçme ve seçilme yaşı üye ülkelerin kendi düzenlemeleriyle belirleniyor. Yani bu konuda AB’de yasal bir zorunluluk yok. Ancak AB ajanslarının 2014 yılında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri için hazırladığı infografiği incelediğimizde gerçekten de bu yönde bir eğilim olduğunu görüyoruz.

Bu grafiğe göre, 28 AB ülkesi arasında 10 ülkede seçilme yaşı 21. Bu ülkeler, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, İrlanda, Letonya, Litvanya, Polonya ve Slovakya. Romanya’da seçilme yaşı 23; İtalya ve Yunanistan’da ise 25. Yani 28 ülke arasında 13 ülkede seçilme yaşı 18’den büyük. Geriye kalan 15 üye ülkede ise seçilme yaşı 18. Yani seçilme yaşının 18’e inmesi Avrupa’da bir trend haline geliyor diyebiliriz. Örneğin Avrupa Parlamentosu’na seçilme yaşının 23 olduğu İrlanda’da, cumhurbaşkanı adaylığı için yaş sınırının 35’ten 21’e düşürülmesi gündemde.

Sonuç olarak Bakan Kılıç’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Mart 2015 Son Güncelleme:   2 Nisan 2015