Ahmet Kenan Tanrıkulu MHP İzmir Milletvekili

Rusya'dan gelen turist sayısı, geçen yılın ocak-kasım dönemine göre 645 bin azaldı, asıl kayıp ise turizm gelirinde yaşandı, 2,5 milyar dolarlık kayıp oldu.

23 Aralık 2015 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 23 Aralık 2015 Son Güncelleme: 28 Aralık 2015

Rusya'dan Gelen Turist Sayısı Eriyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye-Rusya ilişkilerinin ekonomik boyutuna değindi. Kenan Tanrıkulu Rusya'dan gelen turist sayısısın, geçen yılın ocak-kasım dönemine göre 645 bin azaldığını, toplam turizm gelirinde ise 2,5 milyar dolarlık kayıp olduğunu iddia etti.

Turizm Gelirinde Gözle Görülür Bir Kayıp Var

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Yatırım İşleri Genel Müdürlüğü turizmle ilgili bir çok istatistiğe ulaşma imkânı sağlıyor. Gelen turist sayısı ve turizm gelirleri ile ilgili istatistiklerin en yakın tarihlisi Ekim 2015 için mevcut durumda. Buna göre 2013-2015 yıllarında Ocak-Ekim ayları arasında ülkemize gelen Rus ziyaretçi sayıları tabloda gösterilmektedir. Veriler Ocak-Ekim 2015 dönemi ziyaretçi sayısındaki azalmanın, Tanrıkulu’nun iddiasının bile üzerinde, 830 binden fazla olduğunu gösteriyor.

Rusya'dan gelen turist sayısı, geçen yılın ocak-kasım dönemine göre 645 bin azaldı, asıl kayıp ise turizm gelirinde yaşandı, 2,5 milyar dolarlık kayıp oldu. 1

Toplam turizm gelirlerindeki azalma da aynı derecede dikkat çekici. Yılın ilk 9 ayı için derlenen turizm gelirleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. 2015’te 2014’e kıyasla ilk 9 ayda turizm gelirlerinde 1,7 milyar dolarlık bir azalma yaşanmıştır. Tanrıkulu iddiasında ilk 9 ayı değil, Kasım ayını da dahil ederek 11 ay için bir iddia da bulunmuştu. Ancak kamuya açık resmi kaynaklardan henüz 11 ay için veriye ulaşmak mümkün değil.

Rusya'dan gelen turist sayısı, geçen yılın ocak-kasım dönemine göre 645 bin azaldı, asıl kayıp ise turizm gelirinde yaşandı, 2,5 milyar dolarlık kayıp oldu. 2

Sonuç olarak açık kaynaklardan erişebildiğimiz verilerde kullanılan zaman dilimleri ve rakamlar MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun iddiasındakilerle birebir örtüşmemekle birlikte, bağlam açısından bir uyum olduğu için iddiada büyük oranda doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Aralık 2015 Son Güncelleme:   28 Aralık 2015