Ahmet Kenan Tanrıkulu MHP İzmir Milletvekili

İlk sekiz ayda turizm geliri kaybı 5.6 milyar dolara çıktı.

13 Ekim 2016 tarihinde İzmir 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

2016 Turizm Gelirleri Çok Düşük

MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Orta Vadeli Programı (OVP) eleştirdi. OVP’yi gerçekçi hedefler doğrultusunda hazırlanmadığı yönünde eleştiren Tanrıkulu, ekonominin planda öngörülen hedeflerin çok uzağında olduğunu belirtti. Tanrıkulu açıklamasında turizm konusuna da değindi ve yılın ilk sekiz ayında turizmde gelir kaybının 5.6 milyar dolara ulaştığını iddia etti.

Turist Sayısı da, Kişi Başı Harcamalar da Azaldı

Türkiye yıl boyunca farklı beklentileri olan turistlere zengin seçenekler sunabilen bir konuma sahip. Ancak turizm gelirinin büyük kısmı yaz turizmine müsait olan Mayıs-Ekim arasındaki altı aylık dönümde elde ediliyor. Ekim ayının ortasına geldiğimiz şu günlerde ise 2016’nın turizm açısından hiç de iç açıcı bir yıl olmadığını görüyoruz.

Resmi kaynaklar 2016 Ocak-Ağustos ayları arasında Türkiye’ye gelen turist sayısının 2015’in aynı dönemine göre %31,8 oranında azaldığını gösteriyor. 2015’in ilk 8 ayında 25.5 milyon olan toplam ziyaretçi sayısı 2016 yılında 17.4 milyonda kaldı. Turist sayısındaki azalma turizm gelirlerine de doğrudan yansıdı. TCMB’nin açıkladığı ödemeler dengesi verilerine göre 2016’nın ilk 8 ayında turizmden elde edilen net gelir 5.8 milyar dolar azalarak %41,2’lik bir düşüş yaşadı.

İlk sekiz ayda turizm geliri kaybı 5.6 milyar dolara çıktı. 1

Zarar büyük oranda turist sayısındaki düşüşten kaynaklansa da, bir diğer önemli etken de turist başına düşen harcamanın azalması oldu. Geçtiğimiz yıllarda kişi başına düşen turizm harcaması 800 dolar civarındayken bu yıl 700 dolar seviyesine düştü.

İlk sekiz ayda turizm geliri kaybı 5.6 milyar dolara çıktı. 2

Açık kaynaklara göre MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Ekim 2016 Son Güncelleme:   17 Ekim 2016