Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

Türkiye DEAŞ'ı 2013'te terör örgütü olarak gören ve kabul eden ilk ülkedir.

5 Mart 2015 tarihinde BM Genel Merkezi 'nde söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Güvenlik

IŞİD'i Terör Listesine Alan İlk Ülke miyiz?

IŞİD Türkiye’nin terör örgütü listesinde mi?

Başbakan Ahmet Davutoğlu ABD’deki temasları sırasında yaptığı basın toplantısında Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren terör örgütü IŞİD’e de değinerek Türkiye’nin 'DEAŞ’ı 2013’te terör örgütü olarak gören ve kabul eden ilk ülke olduğunu iddia etti.

TBMM’nin yayınladığı kesin bir terör örgütü listesi yok. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinin İngilizce kısmında Türkiye’de faaliyet gösteren dört terör örgütü PKK/KCK, DHKP-C, Hizbullah ve El Kaide olarak belirtilmiş. Yapılan internet araştırmasında Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinde daha önce 12 terör örgütünü içeren bir liste olduğunu anlaşılıyor. Fakat bu listeye şu an itibariyle ulaşılamıyor.

10 Ekim 2013 tarihli ve 28791 no’lu resmi gazetede yer alan Bakanlar Kurulu kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarıyla bazı kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulmasına ilişkin kararın  yürürlüğe konulması üzerine olmuş. Bu kararda Irak’taki El Kaide yapılanması içinde yer alan organizasyonlar listelenmiş ve bu liste içinde IŞİD de bulunmaktadır. Buradan bir çıkarım olarak IŞID’in terör örgütü listesine alındığı söylenebilir.

Türkiye DEAŞ'ı 2013'te terör örgütü olarak gören ve kabul eden ilk ülkedir. 1

Davutoğlu’nun Türkiye’nin bu kararı alan ilk ülke olduğu iddiası ise tartışmalı bir boyut içeriyor. Bilindiği üzere IŞİD aslen Irak El Kaide yapılanması içinde olan bir örgüttü ve El Kaide birçok ülkede terör örgütü listesinde uzun zamandır var. IŞİD ilk olarak farklı bir adla 1999’da kuruldu ve 2004’te El Kaide yapılanmasına girdi. 2006–2013 arasında ‘Islamic State of Iraq’ ismini kullandıktan sonra 2013 yılında IŞİD ismini aldı. ABD’nin terör örgütleri listesinde IŞİD’in listeye dahil olma tarihi farklı adla El Kaide’ye katıldığı 2004 yılı olarak belirlenmiş. Bir başka resmi kaynakta da, 2012 yılında Kanada'nın bu örgütü listeye aldığı açıkça görülüyor. 

Türkiye DEAŞ'ı 2013'te terör örgütü olarak gören ve kabul eden ilk ülkedir. 2

Türkiye’nin resmi olarak IŞİD’in malvarlıklarını dondurulmasını içeren BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyarak, organizasyonu bir terör örgütü olarak tanıdığı söylenebilir. Fakat bu tanımanın uluslararası alınmış bir karardan sonra olması Türkiye'nin bu konuda ilk olmadığını açıkça gösteriyor. ABD ve Kanada IŞID'in öncüllerini 2004'ten beri kendi terör listesinde tutuyor.  

Genel değerlendirmede, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında  doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Mart 2015 Son Güncelleme:   6 Mart 2015