Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin toplam giderinin yüzde 62,6'sı personele harcandı. Oysa Türkiye ortalamasında bu, yüzde 11,7.

6 Ocak 2016 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika

Belediyelerin Personel Giderleri Ne Kadar?

Başbakan Ahmet Davutoğlu ATO Congresium'da, Ankara Büyükşehir Belediyesi 2016 ve sonrası projelerinin tanıtımı töreninde yaptığı konuşmada, Suriye’deki iç savaşa ve Türkiye’nin doğu illerinde sürmekte olan operasyonlara değindi. Davutoğlu konuşmasında Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin toplam giderinin %62,6’sının personele harcandığını iddia ederek, bu konuda Türkiye ortalamasının %11,7 olduğunu ve bunun araştırılacağını belirtti.

Belediye giderlerinin ekonomik sınıflandırması sekiz ana bölümden oluşur:
 

  1. Personel Giderleri
  2. Sosyal Güvenlik Kurumlarına Devlet Primi Giderleri
  3. Mal Ve Hizmet Alım Giderleri
  4. Faiz Giderleri
  5. Cari Transferler
  6. Sermaye Giderleri
  7. Sermaye Transferleri
  8. Borç Verme

Personel giderleri, belediyenin memur, sözleşmeli personel, işçi, geçici personel ve diğer personel için sosyal güvenlik primi haricinde yaptığı harcamadır.

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin toplam giderinin yüzde 62,6'sı personele harcandı. Oysa Türkiye ortalamasında bu, yüzde 11,7. 1

Ekim 2015’te yayınlanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Sayıştay Denetim Raporu’na göre, 2014’te büyükşehir belediyesi toplamda 57,8 milyon TL harcarken bunun %58,9’unu personel giderleri oluşturdu. 2013’te bu oran %30 seviyelerindeydi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin toplam giderinin yüzde 62,6'sı personele harcandı. Oysa Türkiye ortalamasında bu, yüzde 11,7. 2

2015’te Ocak-Eylül döneminde büyükşehir belediyelerinin toplam giderlerinin %11,2’sini personel giderleri oluşturdu. Bu oran büyükşehir dışı il, ilçe ve belde belediyelerinde %20 seviyelerinde gerçekleşti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin toplam giderinin yüzde 62,6'sı personele harcandı. Oysa Türkiye ortalamasında bu, yüzde 11,7. 3

Genel ortalamalar ve diğer büyükşehirlerin giderlerindeki dağılımlar dikkate alındığında Mardin Büyükşehir Belediye bütçesinde personel giderlerine ayrılan pay oldukça fazladır.

Genel değerlendirmede, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Ocak 2016 Son Güncelleme:   13 Ocak 2016