Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

İstanbul Atatürk Havalimanı, Frankfurt Havalimanı'nı da geçerek Avrupa'da en fazla yolcu ağırlayan üçüncü liman haline geldi.

26 Ocak 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Atatürk Havalimanı, Yolcu Sayısında Avrupa'da Kaçıncı Sırada?

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada yolcu ağırlama sayısı bakımından İstanbul Atatürk Havalimanı’nın, Frankfurt Havalimanı'nı geçerek Avrupa’da en fazla yolcu ağırlayan üçüncü liman haline geldiğini iddia etti.

1924 yılında kurulan ve Türkiye’nin en fazla yolcu trafiğine sahip İstanbul Atatürk Havalimanı 2011 yılından sonra yolcu trafiği bakımından dünyanın en yoğun 30 havalimanı arasına girdi.

İstanbul Atatürk Havalimanı, Frankfurt Havalimanı'nı da geçerek Avrupa'da en fazla yolcu ağırlayan üçüncü liman haline geldi. 1

2014 yıl sonu rakamlarına göre ise ağırladığı yolcu sayısını %51,6 oranında arttıran İstanbul Atatürk Havalimanı dünyanın en yoğun 13. havalimanı oldu. Bu listede, Atatürk Havalimanı, Londra Heathrow, Paris Charles de Gaulle ve Frankfurt’tan sonra Avrupa’da 4. sıradaydı.

İstanbul Atatürk Havalimanı, Frankfurt Havalimanı'nı da geçerek Avrupa'da en fazla yolcu ağırlayan üçüncü liman haline geldi. 2

Uluslararası Havayolları Konseyi’nin Nisan 2015 itibariyle yayınladığı yıllık rakamlar ve Bloomberg News’in farklı kaynaklardan derlenen verileri kullanarak hazırladığı haberine göre Lufthansa’da süregelen grevler nedeniyle trafiği azalan Frankfurt Havalimanı’nı geçen Atatürk Havalimanı, Avrupa’da en yoğun trafiğe sahip 3 havalimanı arasına girdi. Kesin olmayan rakamlara göre 2015 yılında Atatürk Havalimanı 61,3 milyon ziyaretçi ağırladı.

Genel değerlendirmede, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Ocak 2016 Son Güncelleme:   27 Ocak 2016