Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

Faili meçhulleri bu ülkede AK Parti bitirdi.

21 Ekim 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Adalet

Faili Meçhuller Devam Ediyor

10 Ekim 2015’de gerçekleşen ve 100’den fazla insanımızın ölmesine neden olan Ankara katliamı sonrasında saldırıyı üstlenen bir taraf olmamasıyla birlikte, failin kim olduğu ile ilgili farklı iddialar havada uçuşmaya başladı. Ortaya sürülen fail iddiaları arasında IŞİD öne çıkarken, hükümete yakın çevreler saldırının PKK tarafından ya da PKK destekli yapıldığını iddia ettiler. Diğer taraftan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin gerekli güvenlik ve istihbarat önlemlerini almayarak katliama göz yumduğu yönünde açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da son günlerde çok tartışılan, faili bulunamayan olaylar ve ‘beyaz toros’ konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Türkiye’de eskisi gibi faili meçhullerin yaşanmadığını ve faili meçhulleri AK Parti iktidarının bitirdiğini iddia etti.

Ağır Ceza Gerektiren Faili Meçhul Olaylarda Diyarbakır Birinci

Davutoğlu’nun ifadesi bir hayli iddialı. Faili meçhul olaylar suçun büyük ya da küçük olmasına bakılmaksızın, suçu işleyen kişinin bilinmediği tüm olayları kapsamaktadır. Analizimin bağlamında Davutoğlu’nun faili meçhul ile kast ettiği olayların, cinayet, yağma, nitelikli dolandırıcılık gibi 10 yıldan fazla hapis cezası gerektiren davalara bakmakla görevli Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen davalarla ilgili olduğunu kabul ediyoruz.

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı istatistikler faili meçhullerin hiç de azalmadığını gösteriyor. 2013 yılı için illere göre Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen faili meçhul dosyalarla ilgili veriler tabloda gösterilmektedir.

Faili meçhulleri bu ülkede AK Parti bitirdi. 1

Önceki yıllardan devreden dosyaları bir kenara bıraktığımızda dahi, sadece 2013’te Ağır Ceza Mahkemelerine gelen dosya sayısı 2.518’dir. Önceki yıllardan devredenlerle birlikte toplam faili meçhul dosya sayısı 19.077 iken yıl içinde faili bulunan dosya sayısı sadece 24, zaman aşımına uğrayan dosya sayısı ise 1.756’dır. Ayrıca görüldüğü gibi faili meçhul dosyaların yarısından fazlası, 10.130 tanesi Diyarbakır’dadır. Diyarbakır’ı 3.882 dosya ile Van takip etmektedir.

Yıl İçinde Faili Bulunan Dosya Sayısı Yok Denecek Kadar Az

Davutoğlu’nun iddiasını doğu ve güneydoğuda gerçekleşen faili meçhuller üzerinden değerlendirmek için Diyarbakır ve Van’da yıllar içinde yeni gelen ve faili bulunan davalar üzerinden değerlendirdik. Ortaya çıkan tablo, görüldüğü gibi hiç de iç açıcı olmadı. 2006 yılı haricinde dikkate aldığımız yılların hiç birisinde yıl içinde faili bulunan dosya sayısı 4’ü geçmezken, sadece yıl içinde gelen faili meçhul dosya sayısı ortalama olarak 632 olmuş. Üstelik bir sonraki yıla devreden dosyalarda birlikte faili meçhul dosya sayıları 10 binleri aşıyor.

Faili meçhulleri bu ülkede AK Parti bitirdi. 2

Sonuç olarak faili meçhul olayların bittiğinden bahsetmemiz kesinlikle mümkün değil. Bu durumda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur. 

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Ekim 2015 Son Güncelleme:   22 Ekim 2015