Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

Dünyanın hiçbir yerinde yüzde 85 katılımlı bir seçim olmadı.

8 Şubat 2016 tarihinde İstanbul 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 8 Şubat 2016 Son Güncelleme: 11 Şubat 2016

Yüzde 85 Katılımlı Seçimi Bizden Başka Yapan Yok mu?

Geçtiğimiz günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyareti ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi sonrasında Başbakan bir basın toplantısı düzenlendi. Başbakan Davutoğlu’nun düzenlediği basın toplantısında, Alman Die Welt gazetesinden bir muhabir gündeme ilişkin eleştirel bir soru yöneltti. Muhabirin, insan hakları ihlallerine ilişkin yönelttiği soruya tepki gösteren Başbakan Davutoğlu, Türkiye’de demokrasinin gelişmekte olduğunu söyledi ve Dünyanın hiçbir yerinde %85 katılımlı bir seçim olmadığını iddia etti.

Türkiye’de Seçim Katılımı Verileri

Daha önce Başbakan Davutoğlu’nun 7 Haziran seçimleri kapsamında yaptığı benzer bir açıklamayı analiz etmiştik. Bu analizimizde Türkiye’deki seçimlere katılım istatistiklerini değerlendirmiş ve diğer ülkelerle karşılaştırmıştık.

Türkiye’deki seçimlere katılım oranlarını tarihsel olarak incelediğimiz infografikte ise Türkiye’de ilk çok partili seçimlerin gerçekleştiği 1950 yılından beri yapılan seçimlerde katılımın ortalama %82.4 olduğunu açıklamıştık. Aşağıda seçimlere katılım oranlarının yıllara göre değişimini görebilirsiniz.

Dünyanın hiçbir yerinde yüzde 85 katılımlı bir seçim olmadı. 1

Tablodan da görüleceğiz üzere, Türkiye’de seçimlere katılım oranları oldukça yüksek. Hatta 1 Kasım 2015’de düzenlenen tekrar seçimde katılım oranlarının arttığı ve %87,4’e ulaştığı görülüyor.

Diğer Ülkelerde Seçimlere Katılım Oranları Aynı Derecede Yüksek mi?

Başbakan Davutoğlu’nun iddiasının bağlamı ise Türkiye’deki seçim katılım oranlarını diğer ülkelerle karşılaştırmayı gerektiriyor. Bu alanda veri derleyen Institute for Democracy and Electoral Assistance (IDEA) kurumunun sağladığı bilgilere göre, seçim katılımı açısından en üst sırada yer alan ilk 10 ülke şöyle:

Dünyanın hiçbir yerinde yüzde 85 katılımlı bir seçim olmadı. 2

Bu sıralamayı klasik anlamda prosedürel demokrasinin işlediği Avrupa ülkeleri arasında yaparsak da karşımıza aşağıdaki tablo çıkıyor:

Dünyanın hiçbir yerinde yüzde 85 katılımlı bir seçim olmadı. 3

Tablodan da görüleceği üzere, Türkiye’de seçime katılım oranı yüksek olsa da, dünyada ve Avrupa’da bu oranın üzerinde birçok ülke mevcut.

Sonuç olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Şubat 2016 Son Güncelleme:   11 Şubat 2016