Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Ahmet Davutoğlu Konya Milletvekili | AK Parti (Görevi Öncesi)

Denizli’ye 12 yılda 9 milyar liralık yatırım yaptık

1 Şubat 2015 tarihinde Denizli'de söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: İç Politika

AK Parti İktidarında Denizli'ye Ne Kadar Yatırım Yapıldı?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 aydır sürdürdüğü yurtiçi gezisinde bu sefer de Denizli’deydi. Tıpkı gittiği diğer şehirlerde olduğu gibi, Denizli’de de yapılan yatırımlardan ve partisinin icraatlarından bahseden Başbakan Davutoğlu, 12 yılda şehre 9 milyar liralık yatırım yapıldığını iddia etti.

Okuyucularımız hatırlayacaktır, 26 Ocak 2014 tarihinde Başbakan’ın Diyarbakır’da dile getirdiği benzer bir iddiayı incelemiştik. Diyarbakır’a yapılan yatırımlar konusundaki bu iddiada doğruluk payı olmadığını açıklamıştık. Başbakan Davutoğlu aynı tip bir iddiada bulunduğu için bu analizde de aynı kaynakları bu sefer Denizli’ye yapılan yatırımları incelemek için kullanacağız.

Kalkınma Bakanlığı’nın sağladığı kamu yatırımları verilerine göre 2002 ve 2014 yılları arasında Denizli’ye yapılan yatırımlar şöyle:

Kamu yatırımları toplamı yaklaşık 1.6 milyar TL. Yine Diyarbakır ile ilgili iddiayı incelerken kullandığımız yatırım teşvik belgelerine tekrar baktığımızda, Denizli ilinde yapılan yatırımlara verilen teşvik belgeleri ve bu belgelerin işaret ettiği sabit yatırım tutarları da aşağıdaki gibi:

Her iki kalemi topladığımızda ise Denizli’ye 2002 ve 2014 yılları arasında yapılan toplam yatırım tutarı 6,991,392,000 TL olarak hesaplanıyor. Yani açık kaynaklardan derlediğimiz verilere göre, Denizli’ye yapılan yatırım miktarı yaklaşık 7 milyar TL. Başbakan Davutoğlu iddiasında 9 milyar lira rakamını zikretmiş ancak verilerden anlaşılıyor ki bu iddia ciddi bir miktarda abartı içeriyor.

 

Sonuç olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Almanya ve Hollanda ile ticari ilişkileri hangi konumda?