Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

Denizli’ye 12 yılda 9 milyar liralık yatırım yaptık

1 Şubat 2015 tarihinde Denizli 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika

AK Parti İktidarında Denizli'ye Ne Kadar Yatırım Yapıldı?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 aydır sürdürdüğü yurtiçi gezisinde bu sefer de Denizli’deydi. Tıpkı gittiği diğer şehirlerde olduğu gibi, Denizli’de de yapılan yatırımlardan ve partisinin icraatlarından bahseden Başbakan Davutoğlu, 12 yılda şehre 9 milyar liralık yatırım yapıldığını iddia etti.

Okuyucularımız hatırlayacaktır, 26 Ocak 2014 tarihinde Başbakan’ın Diyarbakır’da dile getirdiği benzer bir iddiayı incelemiştik. Diyarbakır’a yapılan yatırımlar konusundaki bu iddiada doğruluk payı olmadığını açıklamıştık. Başbakan Davutoğlu aynı tip bir iddiada bulunduğu için bu analizde de aynı kaynakları bu sefer Denizli’ye yapılan yatırımları incelemek için kullanacağız.

Kalkınma Bakanlığı’nın sağladığı kamu yatırımları verilerine göre 2002 ve 2014 yılları arasında Denizli’ye yapılan yatırımlar şöyle:

Denizli’ye 12 yılda 9 milyar liralık yatırım yaptık 1

Kamu yatırımları toplamı yaklaşık 1.6 milyar TL. Yine Diyarbakır ile ilgili iddiayı incelerken kullandığımız yatırım teşvik belgelerine tekrar baktığımızda, Denizli ilinde yapılan yatırımlara verilen teşvik belgeleri ve bu belgelerin işaret ettiği sabit yatırım tutarları da aşağıdaki gibi:

Denizli’ye 12 yılda 9 milyar liralık yatırım yaptık 2

Her iki kalemi topladığımızda ise Denizli’ye 2002 ve 2014 yılları arasında yapılan toplam yatırım tutarı 6,991,392,000 TL olarak hesaplanıyor. Yani açık kaynaklardan derlediğimiz verilere göre, Denizli’ye yapılan yatırım miktarı yaklaşık 7 milyar TL. Başbakan Davutoğlu iddiasında 9 milyar lira rakamını zikretmiş ancak verilerden anlaşılıyor ki bu iddia ciddi bir miktarda abartı içeriyor.

 

Sonuç olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   1 Şubat 2015 Son Güncelleme:   3 Şubat 2015