Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

CHP, HDP, MHP ve Meclis'te temsil edilmeyen diğer partilerin aldıkları oyların toplamından daha fazlasını aldık.

17 Kasım 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 17 Kasım 2015 Son Güncelleme: 19 Kasım 2015

AK Parti'nin Oyları Diğer Herkesten Fazla mı?

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde, ‘AK Parti 105. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na başkanlık etti. Burada konuşan Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran’da milletin verdiği mesajı en iyi şekilde değerlendirerek yol haritasını ona göre belirlediklerini kaydetti. Ana muhalefet partisi CHP’nin aldığı oyların coğrafi dağılımıyla ulusal temsiliyete sahip bir parti olmadığını vurgulayan Davutoğlu, MHP’nin ise hiçbir şehirde birinci olamadığını kaydetti. Davutoğlu konuşmasında, AK Parti’nin CHP, HDP, MHP ve Meclis'te temsil edilmeyen diğer partilerin aldıkları oyların toplamından daha fazlasını aldığını iddia etti.

Yüksek Seçim Kurulu 1 Kasım 2015 genel seçimlerinin kesin sonuçlarını 12 Kasım tarihinde açıkladı. AK Parti’nin %49,5 ile 317 milletvekili çıkardığı seçimde, CHP oyların %25,3’ünü, MHP %11,9’unu, HDP ise %10,7’sini aldı.

CHP, HDP, MHP ve Meclis'te temsil edilmeyen diğer partilerin aldıkları oyların toplamından daha fazlasını aldık. 1

Kesin sonuçlara göre AK Parti 23 milyon 681 bin 926 oy aldı. CHP, MHP, HDP ve mecliste temsil edilmeyen diğer siyasi partilerin oy toplamı (bağımsız adaylara verilen oylar hesaplamaya katılmadı) ise 24 milyon 107 bin 267’dir. Davutoğlu’nun iddia ettiğinin aksine, AK Parti dışında 1 Kasım 2015 genel seçimlerine katılan siyasi partilerin oy toplamı AK Parti’nin aldığı oydan 425 bin 341 daha fazladır.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 105. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda AK Parti’nin aldığı oy miktarı ile ilgili dile getirdiği iddiada doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Kasım 2015 Son Güncelleme:   19 Kasım 2015