Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

Bütün dünyada doların değer kazanması sonrasında ulusal para birimlerinde benzer bir trend yaşanıyor.

10 Şubat 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 10 Şubat 2015 Son Güncelleme: 14 Şubat 2015

TL'nin Dolar Karşısında Erimesi Çoğunlukla İç Dinamikler ile İlgili

Son günlerde gündemin en önemli maddelerinden biri de Türk Lirası’nın dolar karşısında yaşadığı değer kaybı. Dün (11 Şubat) saat 17:39 itibariyle dolar 2,508’i görerek bir rekor daha kırdı. Uzmanlar ABD Merkez Bankası’nın parasal genişleme politikasını değiştirmeye başlamasının doların değer kazanmasında ana etken olduğunu vurgulasalar da özellikle son bir haftada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirme konusunda Merkez Bankası’na yaptığı baskının da bu durumda etkili olduğu birçok kesim tarafından dile getiriliyor.

Muhalefet partilerine mensup temsilciler son bir haftadır dolardaki bu artışın Türkiye’ye maliyetini hatırlatarak hükümeti eleştiriyorlardı. Nitekim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da grup toplantısında TL’deki değer kaybının dış borcu ne kadar etkilediğini vurguladı.

Başbakan Davutoğlu partisinin grup toplantısında önce olumlu ekonomik verileri aktararak başladı. Sonra da TL’nin değer kaybının, bütün dünyadaki genel eğilimin bir yansıması olduğunu belirtti. Bir başka deyişle, Davutoğlu bu artışın iç dinamiklerinden bahsetmek istemedi ya da gerek duymadı.

Halbuki 2 Şubat – 11 Şubat 2015 döneminde 148 ülkenin para birimlerinin dolar karşısındaki değişimini incelediğimizde Türkiye’de son bir haftada yaşanan hareketlenmenin sadece genel eğilimle açıklanamayacağını söyleyebiliriz.

Bütün dünyada doların değer kazanması sonrasında ulusal para birimlerinde benzer bir trend yaşanıyor. 1

Listenin birinci sırasında yer alan Ukrayna para Hryvnia’daki %60’a yaklaşan değer kaybı Ukrayna Merkez  Bankası’nın para birimini serbest dalgalanmaya bırakması nedeniyle oluşan bir durum. Bu özel durumu dışarıda bıraktığımızda %3,38 olan TL’deki değer kaybı  dünyada 6. sırada.

Yine Ukrayna’yı dışarıda bıraktığımızda 147 ülkenin söz konusu periyotta dolara karşı değer kaybı ortalaması yaklaşık %0,4. Kısaca TL’deki değer kaybı genel ortalamanın 8 katından daha fazla.
 

Genel değerlendirmede, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında büyük ölçüde doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Şubat 2015 Son Güncelleme:   14 Şubat 2015