Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

Avrupa’da bir partinin yüzde 41 alması bir hayaldir.

17 Haziran 2015 tarihinde Habertürk Canlı Yayını 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
Batuhan
BATUHAN ERSUN
Yayın Tarihi: 17 Haziran 2015 Son Güncelleme: 19 Haziran 2015

Avrupa'da Oy Oranları Ne Durumda?

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 17 Haziran 2015 akşamı Habertürk Canlı yayını sırasında, 7 Haziran genel seçimlerinde AK Parti’nin aldığı oyun önemini vurgulama amaçlı “Avrupa’da bir partinin %41 oy alması bir hayaldir.” iddiasında bulundu.

2007 Sonrası Avrupa’da Oy Dağılımları Nasıl Oldu?

Bu iddiayı araştırmak, dolayısıyla Avrupa ülkelerinde siyasi partilerin aldıkları oy oranlarını incelemek için belli bazı kriterlere ihtiyacımız var. Öncelikle incelememizi genel seçimler ile kısıtladığımızı ve AK Parti’nin de Türkiye’de iktidarını sağlamlaştırdığı ve %40 bandı üzerine tırmandığı yıl olan 2007 öncesini incelemediğimizi belirtelim.

Avrupa kıtasında bulunan ülkelerin bir çoğunda tek başına iktidar olabilmek kolay değil, zira Ahmet Davutoğlu’nun da belirttiği gibi, çok yüksek oy oranlarına rastlamak kolay olmuyor. Ancak ülkeleri tek tek incelediğimizde bazı çok güçlü partilere de rastlayabiliyoruz. Bu ülkelerin başında Sırbistan geliyor. 2014 yılında yapılan genel seçimlerden %48,4 oy oranı ile çıkan SNS (Milliyetçi-Muhafazakar) partisi dikkat çekiyor. 250 sandalyeli mecliste, 158 koltuk kazanmışlar.

Avrupa’da bir partinin yüzde 41 alması bir hayaldir. 1

Slovakya ve Makedonya

Bir diğer ülke ise Slovakya. Ülkede 2012 yılında yapılan seçimlerde SMER-SD (Sosyal Demokrat) partisi %44,4 oy oranına ulaşmış gözüküyor. Bu oran ile 150 sandalyeli mecliste 83 koltuk ile çoğunluktalar. Makedonya’da da 2014 yılında düzenlenen genel seçimlerden, muhafazakar VMRO partisi %42,2 ile ayrılmayı başarmış.

Bu üç ülkeden ekonomik ve sosyal anlamda daha ileride olan bir ülkede de %41 oy oranından yüksek bir orana sahip parti var. İspanya’da 2011 yılında düzenlenen seçimlerde %44,6 oy alan muhafazakar parti (PP) bunun güzel bir örneği. Fransa’ya baktığımızda da muhafazakar cumhuriyetçi parti (LR) 2007 yılındaki seçimlerden %39,5 ile çıkmış. %41’i aşmış olmasa bile, oldukça yakın bir oran ve Fransa gibi önemli bir ülke olduğunu vurgulamak gerekiyor. Zira meclisin de %60’ına yakınını bu parti doldurmuş.

Avrupa’da bir partinin yüzde 41 alması bir hayaldir. 2

Son olarak baktığımız Almanya örneğini yukarıdaki ülkelere dahil etmiyoruz, çünkü 2013 yılında yapılan seçimlerde ortak hareket eden muhafazakarlar %41,5 oy alsalar da, bu ortaklıktaki partilerin kendi oylarına baktığımızda, Başbakan Merkel’in Hıristiyan Demokrat partisi %34,1 oy oranına sahip görünüyor.

Sonuç olarak AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Avrupa’da %41 oy oranının bir hayal olduğu iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Haziran 2015 Son Güncelleme:   19 Haziran 2015