Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

AK Parti iktidara gelene kadar Türk devletlerini bir araya toplayan bir konsey yoktu. Türk Konseyi’ni başında Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu Türkiye Cumhuriyeti kurdu.

29 Temmuz 2014 tarihinde Konya 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik

Türk Konseyi Ne Zaman Kuruldu?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 29 Temmuz 2014’te, Konya’da yaptığı açıklamada Türkiye’nin Türk Konseyi’ni kurmasına kadar 1991’de bağımsız olan Türk cumhuriyetlerinin bir araya toplayan bir konseyin olmadığını iddia etmiştir.

Türk Konseyi olarak da bilinen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin resmi internet sitesinden alınan bilgilere göre konseyin kuruluşuna dair temel belgeler 3 Ekim 2009 tarihli Nahcivan Anlaşması ve 16 Eylül 2010 tarihli İstanbul Bildirisi’dir. Konsey, ilk toplantısı 1992 yılında düzenlenen “Türkçe Konuşan Devletler Devlet Başkanları Zirveleri” sonucunda ortaya çıkmış ve bu zirvelerin 10. sunda ilan edilen İstanbul Bildirisiyle resmen 2010 yılında kurulmuştur. Zirveden konseye dönüşme süreci de 2001 yılında Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in Aksakallılar Konseyi ve Kırgızistan Devlet Başkanı Askar Akayev’in Daimi Sekreterya kurulması önerisiyle başlamıştır.

Davutoğlu’nun AK Parti iktidara gelene kadar Türk devletlerini bir araya toplayan bir konsey yoktu iddiası nedensellik yanıltması yarattığı için sorunlu bir iddiadır. 1991’de bağımsız olan Türki cumhuriyetler, AK Parti iktidara  gelene kadar 7 zirve yapmışlardır. AK Parti iktidarı döneminde de 3 zirve yapıldıktan sonra zirve konseye dönüşmüştür. Zirvenin konseye dönüşme sürecinde ise AK Parti iktidarının yaptığı katkı oldukça dolaylıdır. Zira zirveler devlet başkanlığı seviyesinde olduğu için AK Parti iktidarı döneminde yapılan ilk zirvede Türkiye’yi Ahmet Necdet Sezer, diğer iki zirvede de Abdullah Gül temsil etmiştir. Buna ek olarak, Davutoğlu’nun Recep Tayyip Erdoğan vurgusu oldukça abartılıdır, çünkü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ne Türk Konseyi’ne ne de öncesinde düzenlenen zirvelere hiç katılmamıştır.

Sonuç olarak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   29 Temmuz 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970