Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

6 bölgede birinci olan parti, AK Parti'dir.

7 Haziran 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Politika
Batuhan
BATUHAN ERSUN
Yayın Tarihi: 7 Haziran 2015 Son Güncelleme: 8 Haziran 2015

AK Parti Kaç Bölgede Lider?

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’ni geride bıraktığımız ve Türkiye’nin siyasi atmosferinin bir hayli değiştiği bu günde, parti liderlerinin yaptığı ve yapacağı açıklamalar da ilgi ile bekleniyor.

AK Parti Seçimin Galibi mi?

7 Haziran gecesi AK Parti Genel Merkezi balkonuna çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaptığı seçim değerlendirmesinde AK Parti’nin seçimin mağlubu olmadığını, Türkiye’de en çok oyu alan, oylarını tüm ülkeye yaymış başarılı bir parti olduklarını iddia etti. Ancak iddialarının arasında bir de, bölgesel oy dağılımına dair bir duruma değindi.

Başbakan Davutoğlu “6 bölgede birinci olan parti, AK Parti’dir.” iddiası ile bölgesel olarak ne kadar iyi bir oy dağılımı yaşadıklarını ortaya koydu. Başbakan’ın bu iddiasını incelemek için bölgelerde AK Parti ve en yakın partilerin aldıkları toplam oy sayılarını Anadolu ve Cihan Haber Ajanslarının resmi olmayan kesin seçim sonuçlarına göre inceledik.

Bölgeler Ne Söylüyor?

İlk olarak kontrol ettiğimiz bölge Güneydoğu Anadolu bölgesi oldu. Bu bölgemizde 9 adet şehir bulunmakta. Oy kullanan sayılarına göre Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep öne çıkıyor. Diyarbakır’da HDP, AK Parti’ye oranla çok daha fazla oya sahip olsa da, Şanlıurfa ve Gaziantep’te AK Parti önde bulunuyor. Ancak önemli olan tüm bölgenin toplamı olduğundan, 9 ilin sonuçlarını toplamamız gerekiyor. Bu duruma göre AK Parti bölgeden 1 milyon 330 bin oy çıkartırken, HDP’nin toplam oyu 1 milyon 907 bin olarak görünüyor. Dolayısı ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde HDP daha fazla oy almış bulunuyor.

İkinci olarak inceleyeceğimiz bölge ise Doğu Anadolu. Burada bulunan şehir sayısı ise 14 ve nüfus olarak öne çıkan şehirler; Van, Malatya ve Erzurum olarak görünüyor. Malatya ve Erzurum’da AK Parti öndeyken, Van’da HDP birinci parti olarak görünüyor. Bölgede bulunan şehirlerin toplam oylarına baktığımızda ise, AK Parti’nin Doğu Anadolu bölgesinden 1 milyon 102 bin oy aldığını, HDP’nin ise 1 milyon 304 bin oy çıkardığını görüyoruz. Dolayısı ile Doğu Anadolu bölgesinin genelinden de, HDP daha fazla oy çıkartmış görünüyor.

Ege'de CHP Önde

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiası bu durumda zaten doğrulunu kaybetmiş olsa da, AK Parti’nin bir başka parti tarafından geçildiği bir bölge daha bulunuyor; Ege. Burada bulunan 8 ilin toplam oy sayılarını incelediğimizde, AK Parti 2 milyon 191 bin oy alırken, CHP 2 milyon 411 bin oy almış görünüyor. Dolayısı ile Ege’de de AK Parti birinci parti konumunda bulunmuyor.

Tüm bu incelemelerin sonunda, Türkiye genelinde en yüksek oyu alan parti olan AK Parti’nin, Başbakan’ın iddia ettiği gibi 7 bölgenin 6’sında birinci olmadığını, 4 bölgede birinci konumda olduğunu görüyoruz.

Bu sebeple Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Haziran 2015 Son Güncelleme:   8 Haziran 2015