Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

6 bin km bölünmüş yol vardı şimdi 18 bin km bölünmüş yol var.

3 Mayıs 2015 tarihinde Dortmund 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Kent & İmar
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 3 Mayıs 2015 Son Güncelleme: 5 Mayıs 2015

Bölünmüş Yol

Başbakan Ahmet Davutoğlu 7 Haziran genel seçimleri kampanyası çerçevesinde Almanya’nın Dortmund şehrinde bir miting düzenledi. Davutoğlu, mitingte yaptığı konuşmada AK Parti iktidara geldiğinde 6 bin km olan bölünmüş yolun 18 bin km’ye çıktığını iddia etti.

Bölünmüş yol, bir yöndeki trafiğe ait taşıt yolunun bariyer veya çizgiler ile belirli şekilde diğer yöndeki taşıt yolundan ayrılmasıyla meydana gelen karayoludur. AK Parti gerek seçim beyannamelerinde gerekse de üst düzey yetkililerinin konuşmalarında Türkiye’de ulaşım altyapısını geliştirmeyle ilgili iddiaları sıklıkla belirtmişti. Bölünmüş yolla ilgili iddialar da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından özellikle başbakanlık döneminde çokça dile getirilmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2013 yılı sonu itibariyle Türkiye’deki bölünmüş yol miktarı 21962 km’dir. Bölünmüş yolların yaklaşık 16 bin km’lik kısmı 2002’den sonra yapılmıştır. 1984 – 2013 yılları arasında bölünmüş yolların yıllık artışına baktığımızda AK Parti iktidara gelmeden önce her yıl eklenen bölünmüş yol miktarı ortalama 303 km iken, AK Parti iktidarı döneminde bu ortalama yıllık 1476 km’ye çıkmıştır.

Sonuç olarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bölünmüş yollarla ilgili iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Mayıs 2015 Son Güncelleme:   5 Mayıs 2015