Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

222 dış temsilcilikle dünyada en fazla temsil edilen 7. büyük ülke Türkiye

27 Ağustos 2014 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Güvenlik
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 27 Ağustos 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

Dış Temsilcilik Sayımız Kaçtır?

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan vekili Ahmet Davutoğlu, 27 Ağustos 2014 tarihinde AK Parti 1. Olağansütü Büyük Kongresi’nde yaptığı açıklamada 222 dış temsilcilikle dünyada en fazla temsil edilen 7. ülke olduğunu iddia etmiştir.

Yapılan internet araştırmasında ülkelerin dış temsilcilik sayıları ile ilgili açık bir kaynak bulunamamıştır. T.C. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Türkiye’nin son 12 yılda dış temsilcilik ve diplomat sayılarındaki değişimi göstermek için hazırladığı bilgi notunda dış temsilcilik sayılarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan derlenen bir veriye ulaşılmaktadır.

Bilgi notunda Türkiye’nin 2002’de 163 olan dış temsilcilik sayısının 2013 itibariyle 221’e çıktığını ve bu dış temsilcilik sayısıyla Fransa, ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve İtalya’dan sonra dünyada 7. sırada olduğu ifade edilmiştir. Türkiye’nin dış temsilcilik sayısını Dışişleri Bakanlığı verilerinden bulmak mümkün olmasına karşın diğer ülkelerin dış temsilcilik sayılarıyla ilgili bilgilerin hangi kaynaklardan alındığı ile ilgili bir bilgi yoktur.

Sonuç olarak, Başbakan vekili Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   27 Ağustos 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970