Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Ahmet Davutoğlu Konya Milletvekili | AK Parti (Görevi Öncesi)

2002 yılına kadar savunma sanayinin yüzde 80’i ithalatla karşılanıyordu.

24 Mart 2015 tarihinde T.B.M.M.'de söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Savunma Ve Güvenlik

Savunma Sanayiinde Yerelleşme Artıyor

Konya’nın Karapınar ilçesindeki Milli Savunma Bakanlığı Atış Test ve Değerlendirme Merkezi'nin açılış törenine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2002 senesinde savunma sanayiinin ihtiyaçlarının yüzde 80 oranında ithalatla karşılandığını iddia etmiştir.

Türkiye’de savunma ve havacılık sanayii cirosu devamlı olarak artış göstermektedir. Sanayiinin toplam cirosu 2006’dan bu yana 1,8 milyar dolardan, 2013 senesinde 5 milyar dolara yükselmiştir. Bu artış gerçekleşirken savunma sanayii ürünlerinin ithalat ve ihracat dengelerinde de bir değişme gerçekleşmesi beklenebilir. Gerçekten de Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın verilerine göre, sektörün ihracat miktarı 2002’de 331 milyon dolardan 2013’de 1,3 milyar dolara yükselmiştir.

Analizimizin esas odağı ise savunma sistemi ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranıdır. TOBB ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı verilerini kullanarak derlediğimiz tabloya göre 2003’de yurtiçi üretim, savunma ihtiyaçlarının yüzde 25’ini karşılamak için yeterliyken 2013’de bu oran yüzde 54’e çıkmıştır.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun demecinde öne sürdüğü 2002 senesi için kesin bir veri bulamamamıza rağmen, 2003 senesindeki oran yüzde 25 olduğu için bu iddiada kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Davutoğlu ve Demirtaş’ın söylediklerinde Doğruluk Payı