Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

13 yıl içinde siyasette vaat edileni mutlaka yerine getiren bir tavır sergiledik. Vaat ettiğimiz hiçbir şey eksik kalmadı.

11 Kasım 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 11 Kasım 2015 Son Güncelleme: 16 Kasım 2015

AK Parti, Vaatlerinin Büyük Kısmını Yerine Getiremedi

Türkiye, 1 Kasım’daki erken genel seçimi geride bıraktı ve AK Parti’ye bir kez daha tek başına hükümeti kurma görevi verdi. Olağandışı bir durum olmaması halinde AK Parti hükümeti 2019’a kadar Türkiye’yi yönetecek ve seçim beyannamesinde gerçekleştirme sözü verdiği vaatlerini yerine getirmek için çabalayacak.

11 Kasım 2015’te Çankaya Köşkü’nde verilen yemekte iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2019’a kadar siyasal istikrarın temin edileceği garantisini verdi ve partilerinin seçim beyannamesinde ne varsa hepsinin gerçekleşeceği sözünü verdi. Davutoğlu, 13 yıllık AK Parti iktidarı süresince tüm vaatlerinin gerçekleştirildiğini de iddia etti.

Hükümetre’nin Gösterdikleri

AK Parti iktidarının 2019’a kadar vaatlerinin ne kadarını yerine getireceğini takip etmek için Doğruluk Payı olarak elimizden geleni yapacağız. Şimdiden 2019’a kadar olan vaatleri yıllara göre listeledik ve periyodik olarak değerlendireceğiz.

Peki ama Davutoğlu’nun 13 yıldır AK Parti hükümetlerinin vaatlerinin hepsinin gerçekleştiği iddiasında doğruluk payı var mı? Doğruluk Payı ekibi olarak son 13 yıl olmasa da, 2011-2015 yılı için ölçülebilir vaatlerin ne kadarının gerçekleştiğini 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde yaptığımız Hükümetre çalışmasıyla değerlendirmiştik.

13 yıl içinde siyasette vaat edileni mutlaka yerine getiren bir tavır sergiledik. Vaat ettiğimiz hiçbir şey eksik kalmadı. 1

Hükümetre, siyasi partilerin seçim bildirgelerinden derlenen vaatlerin gerçek zamanlı olarak gerçekleşme durumunun izlendiği ve güncellendiği bir platform olarak hazırlandı. AK Parti’nin 2011 seçim beyannamesi ile ilgili Hükümetre çalışması için dikkate aldığımız toplam 36 vaadin 8’i tamamıyla gerçekleştirilmiş, süreci devam eden 7 vaadin 3 tanesinin yıl içinde gerçekleşmesi mümkün görünüyordu. Ancak vaatlerin kalan yaklaşık %70'lik kısmı ise, 2015'e kadar tamamlanamamış ya da yıl içinde tamamlanabilmesi mümkün olmayan vaatlerden oluşuyordu. Bunların ciddi bir bölümü ekonomi ile ilgili olurken, bir kısmı denizcilik ve teknoloji konularında yer alıyor. Tamamlanan vaatlerin büyük bir kısmı da sağlık alanındaki hedeflerden oluşuyor.

AK Parti 2011 seçim bildirgesine odaklanan Hükümetre çalışmamızda dikkate aldığımız gözlemlenebilir ve ölçülebilir AK Parti vaatlerinin sadece %30’u gerçekleştirilmiş. Bu durumda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Not: Hükümetre çalışmasının tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.dogrulukpayi.com/hukumetre

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Kasım 2015 Son Güncelleme:   16 Kasım 2015