Adil Zozani HDP Hakkari Milletvekili

Sizin hükûmeti devraldığınız 2002 yılında Türkiye'nin dolar milyarderi sayısı 5'ti. On üç yılda bu sayıyı 10'a katladınız.

2 Mart 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Türkiye'de Dolar Milyarderlerinin Sayısı Artıyor

HDP Hakkâri Milletvekili Adil Zozani, bir grup MHP’li milletvekilinin cumhurbaşkanı tarafından faizlerin indirilmesi konusunda yapılmış olan beyanların ve Merkez Bankasıyla ilgili açıklamalarının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi hakkında verdiği genel görüşme önergesinin lehine yaptığı konuşmada, AK Parti iktidara geldiğinde 5 olan Türkiye’deki dolar milyarderi sayısının, on üç yıl içinde ona katlandığını iddia etti.

Dünya çapında en zenginleri varlıklarına göre sıralayan birkaç kuruluş var. Bunlar arasında en önemlisi ve en tanınanı Forbes dergisinin her yıl yaptığı “The World’s Billionaires” listesi. Bu listenin yapılması aşamasında 50’den fazla personel anket, mülakat ve diğer açık kaynaklardan veri topluyor.

Forbes dünyanın en zenginleri listesini 2000 yılından beri yayınlıyor. 2002 yılında yapılan sıralamada Türkiye’den 6 zengin bu listeye girerken 2015 sıralamasında Türkiye’den 32 dolar milyarderi bulunuyor.

Sizin hükûmeti devraldığınız 2002 yılında Türkiye'nin dolar milyarderi sayısı 5'ti. On üç yılda bu sayıyı 10'a katladınız. 1
Sizin hükûmeti devraldığınız 2002 yılında Türkiye'nin dolar milyarderi sayısı 5'ti. On üç yılda bu sayıyı 10'a katladınız. 2

En zenginler sıralaması yapan bir diğer kaynak olan Hurun Report’un listesine göre, 2015 yılı için Türkiye’de 33 dolar milyarderi var.

Credit Suisse: Türkiye, dolar milyarderi sayısında dünya 9.su

Credit Suisse tarafından hazırlanan “Global Wealth Report”a göre 2014 yılı itibariyle Türkiye’de varlığı 1 milyar dolar ve üstünde olan 37 dolar milyarderi yaşıyor. Türkiye, dolar milyarderi sayısı bakımından 44 dolar milyarderine sahip İngiltere’den sonra 9. sırada.

Zozani’nin iddiasında kullandığı veriler tam doğru değildir ve artış oranı abartma içermektedir. Fakat on üç yıllık bir süreçte ciddi bir artışın yaşandığı yadsınamaz. Genel değerlendirmede, HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani’nin iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Hakkari Milletvekili Adil Zozani'nin İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   2 Mart 2015 Son Güncelleme:   5 Mart 2015