Abdullah Nejat Koçer AK Parti Gaziantep Milletvekili

Bu yılın ilk 9 ayında havayollarında yolcu trafiği yüzde 18 arttı.

20 Ekim 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika

İç Hat Yolcuları Artarken, Dış Hat Azalıyor

AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdullah Nejat Koçer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinde yaşanan sıkıntıları dile getiren muhalefet milletvekillerini eleştirerek, ekonomide iyi şeylerin de olduğunu belirtti. Koçer bu yılın ilk 9 ayında havayollarında yolcu trafiğinin %18 arttığını iddia etti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü internet sitesinden aylık uçak, yolcu ve yük trafiği ile ilgili güncel verilere ulaşmak mümkün. Verilere göre 2016 Eylül sonu itibariyle Türkiye’deki havaalanlarının iç ve dış hatlarındaki toplam yolcu ve uçak trafiği tablodaki gibidir.

Bu yılın ilk 9 ayında havayollarında yolcu trafiği yüzde 18 arttı. 1

Görüldüğü gibi 2016’nın ilk 9 ayında toplam yolcu sayısında yüzde 5’lik bir azalma vardır. İç hat yolcu sayısı 4 milyondan fazla artmakla beraber, dış hat yolcu sayısı 11 milyondan fazla azalmıştır. Öyle ki dış hat yolcu sayısındaki azalma %17’ye tekabül etmektedir.

Bu yılın ilk 9 ayında havayollarında yolcu trafiği yüzde 18 arttı. 2

Benzer şekilde 2016’da yolcu ve yük taşıyan uçak trafiği de azalmıştır. İç hatlarda gerçekleşen uçuş miktarı %6,6 artarken, dış hatlardaki uçak trafiği %9,3 oranında azalmıştır.

Sonuç olarak 2016 yılında şu ana dek hiçbir alanda toplam hava trafiğinin %18 civarında arttığını söyleyemeyiz. Bu nedenle, AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdullah Nejat Koçer’in iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Gaziantep Milletvekili Abdullah Nejat Koçer'in İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   20 Ekim 2016 Son Güncelleme:   21 Ekim 2016