Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
37 Vaat İzlendi
8 Vaat Gerçekleşti
21 Vaat Gerçekleşmedi
8 Vaat Devam Ediyor

“Yüksek hızlı genişbant erişim altyapısı ülke çapında yaygınlaştırılacak ve abone sayısı 2015’e kadar 15 milyona ulaşacaktır.”

Gerçekleşmedi

 

Vaat metninde geçen yüksek hızlı genişbant erişimi alt yapısından bu abone sayısının fiber-optik alt yapısıyla bağlanan abone sayısı olduğu anlaşılıyor. Fakat Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2014 yılı son çeyreği için açıkladığı pazar verilerine göre fiberle bağlanan abone sayısı 1 milyon 400 bin seviyelerinde seyrediyor.

“Yüksek hızlı genişbant erişimi” kavramının siyasi tartışmalarda biraz geniş tutulduğu dikkate alındığında ise fiberle bağlanan abone sayısının yanına DSL, kablo ve diğer kalemlerinde yer alan abone sayıları da eklendiğinde vaatte kastedildiği düşünülen abone sayısı 2014 yılı sonu için 8 milyon 865 bin seviyelerinde oldu. Her iki durumda da abone sayısı 2015 için öngörülen hedefe ulaşamadı.

AK Parti 2011 seçim beyannamesinde geçen yüksek hızlı internet abone sayısı ile ilgili vaat gerçekleşmemiştir. 

(Doğruluk Payı olarak bu analizin hazırlanması için bize gerekli bilgileri sağlayan Füsun Sarp Nebil ve Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (Telkoder) Genel Sekreteri Rıdvan Uğurlu’ya teşekkür ederiz.)