Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
37 Vaat İzlendi
8 Vaat Gerçekleşti
21 Vaat Gerçekleşmedi
8 Vaat Devam Ediyor

“2015’e kadar Türk Uzay Kurumu kurulacaktır.”

Gerçekleşmedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Eylül 2014’te TBMM’de açıkladığı 62. Bakanlar Kurulu programında hükümetin Türk Uzay Kurumu’nu kuracağını yönelik taahhüdünü açıkladı: 

“Havacılık ve uzay teknolojileri alanındaki tüm faaliyetlerin koordine edileceği “Türkiye Uzay Kurumu”nu kuracağız. Yeni uydularımızla hedefimiz bütün yerküreyi kapsamaktır. Ülkemizi büyütecek, daha yüksek teknolojik ürünlere yönlendirecek, millî geliri ve ihracatı artıracak olan millî tren, millî uçak, millî uydu, millî uydu fırlatma sistemi ve merkezi, ulaştırma ve haberleşme alanında ilan ettiğimiz kızıl elmamızdır. Bu hedefi gerçekleştirebilecek teknik elemanımız, finansal gücümüz, ama en önemlisi, siyasal kararlılığımız mevcuttur.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ekim 2014’te verdiği bir demeçte uzay ve havacılık alanındaki çalışmaların tek elden yürütülmesi için “Türk Uzay Ajansı”nın kurulacağını belirtirken, Mart 2015’te başka bir haberde konunun Bakanlar Kurulu toplantısında konuşulduğu ve yasa tasarısı olarak hazırlandığı bilgisi geçiyor.

TBMM internet sitesinde yapılan araştırmadan anlaşılıyor ki Türk Uzay Kurumu’nun kurulmasına dair bir kanun Mayıs 2015 itibariyle geçmedi. Araştırmada kurumla ilgili bir yasa tasarısına da rastlanmadı. Sonuç olarak, AK Parti’nin 2011’de, 2015’e kadar kurulacağını vaad ettiği Türk Uzay Kurumu halihazırda kurulmamıştır.

AK Parti 2011 beyannamesinde geçen Türk Uzay Kurumu’nun kuruluşu ile ilgili vaat gerçekleşmemiştir.