Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
37 Vaat İzlendi
8 Vaat Gerçekleşti
21 Vaat Gerçekleşmedi
8 Vaat Devam Ediyor

“2015’e kadar 2 adet yeni kruvaziyer liman yapılacak.”

Gerçekleşmedi

2014 yılı sonu itibariyle Türkiye’yi 1385 kruvaziyer seferinde yaklaşık 1 milyon 790 bin turist ziyaret etti. Kruvaziyerler bu ziyaretleri için 19 limanı kullandılar. Kruvaziyer seferlerinin %55’i Kuşadası ve İstanbul limanına oldu.

Kruvaziyer turizminin önemli bir gelir kalemi haline gelmesi AK Parti’nin 2011 seçimleri için bir vaat konusu olmasına en büyük etken oldu. “Türkiye Turizm Stratejisi 2023” hedeflerinden biri de kruvaziyer turizm kapasitesini yeni limanlarla ve mevcut limanları geliştirerek artırılması. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) hazırladığı raporda kruvaziyer turizmi için ilk etapta gerekli olan yeni limanların hangileri olacağı ile ilgili olarak bilgi verilmiş.

Medyada yeni kruvaziyer limanı için Antalya ve Fethiye’nin de isimleri geçiyor. Fakat Mayıs 2015 itibariyle sadece Çanakkale Kruvaziyer Limanı’nın hayata geçtiği anlaşılıyor. Diğer liman projelerinden bürokratik süreç hala devam ediyor. Bu nedenle, AK Parti hükümetleri 2015 yılına kadar 2 kruvaziyer liman hedefini tutturamadı.

AK Parti 2011 beyannamesinde geçen 2 kruvaziyer limanın yapılması ile ilgili vaat gerçekleşmemiştir.