Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Video, İBB’nin sahip olduğu şu anda kayıp olan atların itlaf edilişini göstermektedir.

Yanlış
Bu iddia 3 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika

Videonun Şu Anda Kayıp Olan Atların İBB Tarafından Öldürüldüğünü Gösterdiği İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 3 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımdaki videonun, İBB’nin şu an kayıp olduğu iddia edilen atların öldürülmesini içeren bir video olduğu iddia edildi. Gönderi, 700 binin üzerinde görüntülenmiş ve 30 binden fazla paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Bakın İBB Başkanı basİT Ekrem atlara ne yapmış....Nerede hayvan severler.! Niye sesiniz çıkmıyor.?
photo_1

Söz konusu paylaşım, an itibarıyla İBB’ye ait olan atların kayıp olduğuna yönelik iddialarla beraber paylaşılmış. Çeşitli sosyal medya kullanıcıları, kayıp olduğu iddia edilen atların bu videodakiler olduğunu ve İBB tarafından öldürüldüklerini iddia eden paylaşımlarda bulunmuş.

Video Güncel mi?

Ağırlıklı olarak 3 Mayıs 2021 tarihinden sonra, videoda yer alan atların, İBB’nin sahip olduğu ve şu anda kayıp olduğu atlar olduğuna yönelik iddialar çeşitli sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla paylaşıldı.

photo_2

Ancak bu video, Aralık 2019’a ait. Bu sırada Adalar’da Raum hastalığına yakalanmış atların öldürülmesini gösteriyor. Daha önce bu videolar 2019’da da sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla paylaşılmış. Hayvan hakları savunucuları ise konuya dikkat çekmişti. Çeşitli kaynaklarda bu işlemi yapan sorumlular ise Adalar Kaymakamlığı ve İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü. İçinde Gazeteci Zülâl Kalkandelen’in de bulunduğu çeşitli hayvan hakları aktivistleri ve dernekler de söz konusu videonun güncel olmadığına dair paylaşımlarda bulundular. 2019 yılında paylaşılan gönderilerden de bu videoların güncel olmadığını dolayısıyla kayıp olduğu iddia edilen atları temsil etmediğini söylemek mümkün.

photo_3

photo_3_4

Zülâl Kalkandelen, yaptığı suç duyurusu ardından kendisine İstanbul Valiliği tarafından gönderilen cevabı da paylaşmış. Bu cevapta da işlemlerin Adalar Kaymakamlığı ve İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiği belirtilmiş.

photo_4

Adalar Kaymakamlığı ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ise İBB’den bağımsız. Yani adalarda raum hastalığı nedeniyle Aralık 2019’da öldürülen atların olduğu video güncel olmamakla birlikte, atların öldürülmesinde ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu değil, Adalar Kaymakamlığı ve İl, İlçe Tarım Orman Müdürlüğü’nün sorumlu olduğu görülüyor.

İddia YANLIŞ

Bir Facebook sayfası tarafından yapılan paylaşımdaki videonun, İBB’nin şu an kayıp olduğu iddia edilen atları öldürüşüne ait olduğu iddia edilmişti. Ancak söz konusu video Aralık 2019’da ruam hastalığına yakalanan atların öldürülüşünü gösteriyor. Söz konusu işlem ise İBB tarafından değil, İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Adalar Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilmiş.

Sonuç olarak;

Videonun İBB'nin şu an kayıp olduğu iddia edilen atları öldürdüğüne ait olduğu iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Mayıs 2021