Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Videonun Romanya’da taş yağdığını gösterdiği iddiası

Yanlış
Bu iddia 24 Haziran 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Diğer

Videonun Romanya’da Taş Yağdığını Gösterdiği İddiası

Bir Facebook sayfası paylaştığı videoda Romanya’da taş yağdığını gösterdiğini iddia etti. 24 Mayıs 2020’de paylaşılan videoda park halindeki arabalara sert cisimlerin çarptığı görülüyor. Gönderi 8 milyon görüntülenmeye ulaşmış ve 200 bine yakın da paylaşım almış.

İddia Nasıl Yayıldı?

28 Mayıs 2019’dan beri dolaşımda olan video, iddia edildiği gibi Romanya’da çekilmiş, Türkiye’den ve dünyadan birçok haber kuruluşu bu videoyu Romanya’da yaşanan dolu fırtınasını haberleştirmek amacıyla kullanmışlar.

Aynı video 19 Şubat 2020 tarihinde İtalya’da taş yağdığını gösterdiği iddia edilerek de paylaşılmış ve AFP tarafından bu iddianın doğru olmadığı kanıtlanmış.

Romanya’ya Taş mı Yağdı?

Videonun kaynağı olarak Romanya’da faaliyet gösteren bir fırtına gözlem topluluğu Furtuni România ve bu topluluktan Răzvan Botăreanu isimli bir kişi gösterilmiş.

İddia edildiği gibi böyle bir topluluk ve bu topluluğun Facebook sayfasını yönetmekte olan Răzvan Botăreanu isimli bir kişi olduğu anlaşılıyor. Grupta Botăreanu tarafından 28 Mayıs 2020 tarihinde aynı videonun bulunduğu bir gönderi tekrar paylaşılmış ve açıklama olarak "Çok şiddetli bir fırtına, üzücü bir anı... 28.05.2019, Zalau, Salaj." ifadeleri kullanılmış.

Tekrar paylaşılan gönderideki metindeki görüntülerin o tarihte 15:00 – 15:30 saatleri arasında çekildiği belirtilmiş.

Bu video Romanya’da da medya kuruluşları tarafından ilgili dolu fırtınasını haberleştirmek için kullanılmış.

Devletin haber ajansı olan Romanya Ulusal Haber Ajansı da Zalau’da yaşanan dolu fırtınasını haberleştirmiş ve evlerin, arabaların ve çatıların zarar gördüğünü belirtmiş. 

Bu bilgiler ışığında video iddia edildiği gibi Romanya’da taş yağdığını göstermiyor. Videodaki görüntüler dolu yüzünden zarar gören çatılardan düşen parçaları ve bu sebeple zarar gören araçları gösteriyor.

Sonuç:

İddia YANLIŞ.

Romanya’da taş yağdığını gösterdiği iddia edilen video, 28 Mayıs 2019 tarihinde Romanya’nın Zalau isimli bir yerleşim bölgesinde yaşanan dolu yağışını gösteriyor. Video ilk kez Romanya’da faaliyet gösteren bir fırtına gözlem topluluğunun bir üyesi tarafından paylaşılmış. Video iddia edildiği gibi Romanya’ya taş yağdığını değil çok şiddetli bir dolu yağışı ve bu yağıştan kaynaklı evlerden ve çatılardan kopan malzemelerin etrafa verdikleri zararı gösteriyor.

Sonuç olarak;

Videonun Romanya’da taş yağdığını gösterdiği iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   2 Haziran 2020 Son Güncelleme:   4 Haziran 2020