Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Video Kabil Havalimanı'nın güvenlik kamerasına ait.

Yanlış
Bu iddia 16 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    2 Dakika

Videonun Kabil Havalimanı'nın Güvenlik Kamerasına Ait Olduğu İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 16 Ağustos 2021 tarihinde paylaşılan bir videonun Kabil Havalimanı’nın güvenlik görüntülerine ait olduğu iddia edildi. Tweet 56 retweet alırken 186 beğeni toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

#Afganistan #Kabil Havalimanı’nın bu sabahki güvenlik kamerası görüntüleri:

Video Kabil Havalimanı’nda mı Çekildi?

15 Ağustos 2021 tarihinde Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesiyle beraber sosyal medyada binlerce Afgan’ın havalimanlarında ülkeden ayrıldıklarına dair görüntüler ortaya çıktı. Bu paylaşımların bazıları gerçeği yansıtsa da bazı görüntüler yanıltıcı olabiliyor.

Twitter paylaşımında yer alan videoda insanların kapılar açıldıktan sonra koştukları görülüyor. Videodaki bu karenin ekran görüntüsü alınıp tersine görsel arama yapıldığında videonun kaynağına ulaşılabiliyor.

Video ilk olarak The Athletic isimli spor sitesinin muhabiri Jon Machota tarafından 6 Ocak 2019 tarihinde tweetlenmiş. Machota, “AT&T Stadyumu kapıları Cowboys vs Seahawks için açıldı” ifadesini kullanarak bunun bir spor müsakabası olduğunu belirtmiş. Dallas Cowboys ve Seahawks ise Amerikan futbolu takımlarının isimlerini belirtiyor.


AT&T Stadyumu, eski adıyla ise Cowboys Stadyumu, ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan bir stadyum. Machota’ın tweetinin ardından National Football League NFL Brasil de resmi Twitter hesabından bu videoyu alıntılayarak maçı sabırsızlıkla beklediklerini ifade etmiş.


İddia YANLIŞ

Bir Twitter sayfası tarafından paylaşılan videonun Kabil Havalimanı’nın güvenlik görüntülerine ait olduğu iddia edilmişti. Video ilk olarak The Athletic isimli spor sitesinin muhabiri Jon Machota tarafından 6 Ocak 2019 tarihinde tweetlenmiş. Dallas Cowboys ve Seahawks isimli Amerikan futbolu takımlarının maçları için AT&T Stadyumu’na giriş yapan taraftarları gösteren bu videonun Kabil Havalimanı ya da Afganistan ile bir ilgisi bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, videonun Kabil Havalimanı'nın güvenlik kamerasına ait olduğu iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   31 Ağustos 2021