Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Video, İsviçre halkının Rothschild ailesini şatolarının önünde protesto ettiğini göstermektedir.

Yanlış
Bu iddia 21 Eylül 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    4 Dakika

Videonun İsviçre’de Rothschild Ailesine Karşı Protesto Yapıldığını Gösterdiği İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 21 Eylül 2021 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan videonun, İsviçre halkının Rothschild ailesini şatolarının önünde protesto ettiğini gösterdiği iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   Halim selim (!) bildiğimiz İsviçre halkı, şeytanın başı Rotschild ailesini şatolarının önünde protesto etmiş.”

Söz konusu iddia dünya çapında ve Türkiye’de sıklıkla gündeme geliyor. Konu ile ilgili FullFact ve Check You Fact gibi doğruluk kontrolü kuruluşlarının da analizleri bulunuyor.

Video Neyi Gösteriyor?

Rothschild ailesine karşı düzenlendiği iddia edilen protestoda, İsviçre bayrakları taşıyan kalabalık bir grubun bazı üyelerine tazyikli suyla müdahale edildiği görülüyor. Kimi iddialarda protestonun Rothschild ailesine karşı yapıldığı belirtilirken, bazılarında ise protestonun “Rothschild Şatosu” adı verilen bir yerin önünde gerçekleştiği ifade ediliyor.


Rothschild ailesinin üyeleri ile ilgili komplo teorileri uzun süredir dolaşımda. Times gazetesinin haberine göre, aile üyelerinden banker Edmond de Rothschild, İsviçre'nin Cenevre kentine yakın Chateau de Pregny'de yaşıyordu. Cenevre yakınındaki Chateau de Pregny isimli malikane, bazen “Rothschild Kalesi” olarak da anılıyor.


Ancak söz konusu protestolar, Chateau de Pregny'de yani “Rothschild Kalesi”nin bulunduğu yerde gerçekleşmedi. Yapılan internet araştırmasında Cenevre’deki Chateau de Pregny'de yakın zamanda düzenlenen bir protestoyla ilgili hiçbir haber bulunamadı. İsviçre haber ajanslarına da böyle bir protesto haberi düşmemiş.

Paylaşımda yer alan videonun bir kısmına İsviçre medya kuruluşu Live 1 tarafından 16 Eylül'de Twitter'da yayınlanan videoda ulaşmak mümkün. Gönderideki açıklamadan bu videonun çekildiği yerin İsviçre’nin Bern kentindeki Bundesplatz meydanı olduğu anlaşılıyor.


Bern kentinin internet sitesine göre, Parlamento Binası ve İsviçre Ulusal Bankası'nın ana binası Bundesplatz meydanında bulunuyor.

Video, protestocuların 16 Eylül'de İsviçre'nin Bern kentindeki Bundesplatz meydanında federal parlamento binasının önünde Covid-19 kısıtlamalarına karşı yaptıkları bir protestoyu gösteriyor. İsviçre gazetelerinden Aargauer Zeitung da konu ile ilgili 17 Eylül 2021 tarihinde yaptığı haberde gösterinin onaylanmamış olduğu ve Bern tren istasyonunun önünde akşam 7.30 civarında başladığı belirtilmiş. Göstericiler ise Covid-19 kısıtlamaları kapsamında getirilen “sağlık sertifikası” uygulamalarının genişletilmesine tepki göstermek amacıyla toplanmıştı. İsviçre hükümetinin internet sitesine göre, 13 Eylül itibarıyla, İsviçre'deki restoranlara, müzelere ve diğer bazı kapalı mekanlara girmek için aşılamayı, negatif bir test sonucunu veya kişinin hastalığı geçirip iyileştiğini kanıtlayan bir Covid-19 sertifikası gerekiyor. Bern belediye meclisi ve güvenlik direktörü Reto Nause da Twitter’dan yaptığı paylaşımda gösterinin önlemlere karşı şüpheci yaklaşan kişiler tarafından yapıldığını belirtmişti.


İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda yer alan videonun, İsviçre halkının Rothschild ailesini şatolarının önünde protesto ettiğini gösterdiği iddia edilmişti. Kimi iddialarda bu protestoların “Rothschild Kalesi” adı verilen yerde gerçekleştiği ifadesi de yer alıyor. Ancak Edmond de Rothschild’in yaşadığı, kimi zaman “Rothschild Kalesi” olarak anılan Chateau de Pregny isimli şato, Cenevre’de bulunuyor. Cenevre’de şatonun önünde gerçekleşen herhangi bir protesto haberi bulunmamasının yanında, videodaki protestolar ise Bern şehrinden ve Bundesplatz meydanında Covid-19 önlemlerine karşı federal parlamento binasının önünde gösteri yapan grupları gösteriyor.

Sonuç olarak;

Videonun, İsviçre halkının Rothschild ailesini şatolarının önünde protesto ettiğini gösterdiği iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   12 Ekim 2021 Son Güncelleme:   18 Ekim 2021