Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Video, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani’yi Taliban’ın Kabil’e girmesi üzerine ülkesini terk ederken gösteriyor.

Yanlış
Bu iddia 15 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Videonun Eşref Ghani'yi Taliban'ın Kabil'e Girmesi Üzerine Ülkesini Terk Ederken Gösterdiği İddiası

Bir Twitter kullanıcısı tarafından 15 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan videonun, Taliban’ın Başkent Kabil’e girişi üzerine eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani’yi ülkesini terk ederken gösterdiği iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Son Dakika!
#Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani kaçtı! Uçakla ülkesini terk ettiği görüntüler paylaşıldı ..
Afghan President Ashraf Ghani has left the country
#Kabul #Afhhanistan #taliban

Video farklı dillerde ve sosyal medya platformlarında paylaşıldı.

Ghani’nin Afganistan’dan Ayrılışı

Taliban güçleri 2001’de rejimlerinin sona ermesinden ve Kabil’den ayrılışlarından 20 yıl sonra, ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesi üzerine yaklaşık 10 gün süren hızlı bir ilerleyişle 15 Ağustos Pazar günü Afganistan’ın başkenti Kabil’e girdi. Aynı gün, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani, Afganistan’ı terk etti.

Dünyada ve Türkiye’de bazı haber kaynakları ve sosyal medya hesapları Cumhurbaşkanı Ghani’nin ülkesinden ayrılması ile ilgili haberleri duyururken söz konusu iddiada yer alan görüntüleri kullandı.


Ghani, Afganistan’dan ayrılışının ardından Facebook üzerinden yaptığı ilk açıklamada halkının güvenliği için ülkesinden ayrıldığını belirtti fakat nereye gittiğine dair bir bilgi paylaşmadı. Ghani’nin nereye gittiği, yanında kimleri ve neleri götürdüğüne dair birçok olasılık üzerinde duruldu ve haber kaynakları çoğunlukla Ghani’nin Tacikistan’a ulaştığı konusunda hemfikir gözüküyordu. Birkaç gün sonra Birleşik Arap Emirlikleri; Ghani ve ailesini insani gerekçeler sebebiyle kabul ettiğini onayladı.

Görüntüler Eşref Ghani’yi Taliban’ın Başkent Kabil’e Girmesi Üzerine Afganistan’dan Ayrılırken mi Gösteriyor?

Tersine görsel arama motorları yardımıyla, incelediğimiz iddialarda kullanılan videonun Temmuz 2021’de dolaşıma girdiğini görebiliyoruz.Paylaşımda yer alan açıklama şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Eşref Ghani’nin iki günlük bir ziyaret için bu sabah Kabil’den ayrıldığı bildirildi.”

Görüntüler, Taliban Kabil’e girmeden 1 ay önce, Eşref Ghani 2 günlük bir Özbekistan seyahati için Kabil’den ayrılırken çekilmiş. Ghani’nin Temmuz 2021’de yaptığı Özbekistan ziyaretinin detaylarına Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin resmi internet sitesinde yer alan haberden ulaşılabiliyor.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter kullanıcısı tarafından yapılan paylaşımda yer alan videonun, Taliban’ın Başkent Kabil’e girişi üzerine eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani’yi ülkesini terk ederken gösterdiği iddia edilmişti. İddiada yer alan görüntüler Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinden bir ay öncesine ait. Video, Cumhurbaşkanı Eşref Ghani’yi, 15 Temmuz 2021’de Özbekistan’a yaptığı iki günlük seyahat için Kabil’den ayrılırken gösteriyor.

Sonuç olarak;

Videonun Afganistan eski Cumhurbaşkanı Eşref Ghani’yi Taliban’ın Kabil’e girmesi üzerine ülkesini terk ederken gösterdiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   24 Ağustos 2021