Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Video, Brezilya'da aşılanmaya karşı düzenlenen protestoyu gösteriyor.

Yanlış
Bu iddia 13 Eylül 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Videonun Brezilya'da Aşılanmaya Karşı Düzenlenen Protestoyu Gösterdiği İddiası

Bir Twitter kullanıcısı tarafından 7 Eylül 2021 tarihinde paylaşılan videonun Brezilya'da aşılanmaya karşı düzenlenen protestoyu gösterdiği iddia edildi. Twitter’da paylaşılan video, 74 binin üzerinde görüntülenme alırken 890 paylaşım ve 3 binin üzerinde de beğeni toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Brezilya’da maske, kısıtlamalar ve A$$$lllama politikalarına protesto ve mitingine milyonlar katıldı.
photo_1

Twitter paylaşımında yer alan video, sosyal medyada “aşı karşıtı eylemler” başlığı altında sıkça paylaşılmış.

Paylaşımda Yer Alan Video Nerede Çekildi?

Videodaki ipuçlarını takip ederek videonun nerede çekildiği ile ilgili bilgi toplamak mümkün. Öncelikle videodaki meydanda çok sayıda Brezilya bayrağı göze çarpıyor. Videoda, kalabalık tarafından söylenen marş da Brezilya ulusal marşı. Video dikkatle incelendiğinde Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yı da görmek mümkün.

photo_2

Videodaki ipuçları üzerinden anahtar kelimelerle yapılan internet araştırmasında, videonun 7 Eylül 2021’de Brezilya Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında çekilmiş olabileceği ihtimali öne çıkıyor. Guardian News’in doğrulanmış Youtube hesabında bu videonun farklı bir açıdan çekilmiş versiyonu mevcut. Bu videoda Bolsonaro’nun giysilerinin ve yakınındaki kişilerin paylaşımdaki videoyla uyuştuğu görülüyor.

photo_3

Brezilya Bağımsızlık Günü ile ilgili video görüntüleri ve fotoğrafları Reuters ve AFP gibi birçok uluslararası ajansın haberlerinde görmek mümkün.

Brezilya’da Çekilen Video Aşı Karşıtı Mitingi Gösteriyor Mu?

Videodaki görüntüler Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun Brezilya Bağımsızlık Günü’nde başkent Brasilia’da düzenlediği mitinge ait. Brezilya Bağımsızlık Günü’nde düzenlenen mitingte, Bolsonaro destekçilerinin bir darbe girişimi çağrısında bulunacağı Brezilya kamuoyunda son birkaç haftanın en önemli gündem maddesiydi. Diğer devlet kurumlarına karşı saldırgan söylemleri sıklıkla kullanan Bolsonaro, 2022 seçimleri öncesi anketlerde halk desteğini kaybediyor. Bolsonaro’nun demokratik olmayan yollarla koltuğunu koruma çabasında olduğunu da ülkedeki muhalif gruplar dile getiriyor. Böyle bir ortamda 100 bine yakın destekçisini toplamayı başaran Bolsonaro, mitingte Anayasa Mahkemesi’ni eleştirdi ve yürütme gücünün yetersizliğini şikayet etti. Mitinge gelen kalabalıklar ise Anayasa Mahkemesi ve parlamentonun kapatılması için orduya darbe çağrısında bulundular. Daha öncesinde Covid-19 ve aşılarla ilgili tartışmalı iddialarıyla gündeme gelen Bolsonaro ise mitingte Covid-19 ve aşılarla ilgili konulara değinmedi.

photo_4

İddia YANLIŞ

Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan videonun, Brezilya'da aşılanmaya karşı düzenlenen protestoyu gösterdiği iddia edilmişti. Paylaşımdaki video 7 Eylül Brezilya Bağımsızlık Günü'nde devlet başkanı Jair Bolsonaro tarafından düzenlenen mitinge ait. Bu mitingte Bolsonaro ülkenin iç siyasetiyle ilgili bir konuşma yapmış. Miting aşı karşıtları tarafından düzenlenmediği gibi Bolsonaro’nun konuşması da doğrudan aşı karşıtı bir söylem barındırmıyor.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, videonun Brezilya'da aşılanmaya karşı düzenlenen protestoyu gösterdiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Eylül 2021 Son Güncelleme:   14 Eylül 2021