Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Videoda Türkiye’nin 2050’de süper güç olacağının söylendiği iddiası

Yanlış
Bu iddia 31 Temmuz 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika

Videoda Türkiye’nin 2050’de Süper Güç Olacağının Söylendiği İddiası

Bir Facebook kullanıcısının 30 Haziran 2020’de paylaştığı videoda Türkiye’nin 2050 yılında süper güç olacağı söylendiği iddia edildi. Video 600 bini aşkın görüntülenme ve 17 bini aşkın paylaşım aldı. Videoda isim belirtilmeden bir kişin konuşması üzerine Türkçe dublaj yapılmış ve ekranın yarısında da Türkiye ile ilgili öngörüleri olduğu iddia edilen metinler yerleştirilmiş. 

Bu öngörüler arasında Rusya’nın 2020’de çökeceği, Çin’in dağılacağı, 2050 yılında Türkiye, Polonya ve Japonya arasında 3. Dünya Savaşı çıkacağı, 2080’de uzay temelli enerji kaynaklarının kullanılacağı ve Türkiye’nin Orta Asya, Balkanlar ve Orta Doğu’yu hakimiyet altına alarak başkenti İstanbul’a taşıyacağı gibi iddialar yer alıyor. 

 Facebook kullanıcı bu videoyu paylaşırken şu metni de paylaşmış; 

 “Bu yüzyılın videosu, diyorki, adam: Türkiye 2020'de küresel güç. 2050 süper güç. Akdeniz ve Karadeniz Türk Gölü. 2100 dünya hakimiyeti. Müthiş. Buyurun dinleyin. Hayırlı Akşamlar”

Paylaşılan Video Kime Ait?

Paylaşılan videoda konuşan kişinin kim olduğuna dair kullanıcı hesabında herhangi bir ipucu bulunmuyor. Videoda seslendirme boşluklarının yakalayabildiğimiz İngilizce kelimelerden konuşan kişinin siyaset bilimi ve gelecek ile ilgili tahminler yapan bir kişi olduğu çıkarımını yapabiliyoruz. Ufak bir YouTube araştırması da bizi George Friedman ismine götürüyor.

George Friedman jeopolitik öngörü raporlarıyla öne çıkan “Geopolitical Futures”ın kurucusu. Friedman birçok yerde çeşitli konularda röportajlar vermiş.

Orijinal Videoda George Friedman Neler Diyor?

Paylaşılan videoyu bulmak için ise George Friedman’ın arka planında görülen ip uçlarını takip ettik. Fark edilebilir bir renge sahip perde Friedman’ın diğer videolarından bu videoyu ayırmamızı sağlıyor. YouTube araştırmasıyla söz konusu konuşmanın 3 Aralık 2013’te Vancouver’da Bon Mot Book Club’ta yapıldığı anlaşılıyor. Konuşmanın 30 dk süren kaydı boyunca Friedman ABD, Çin, Avrupa Birliği ve Rusya ile ilgili yorumlarda bulunuyor ve ABD – İran nükleer anlaşmazlığına değiniyor. Friedman konuşma boyunca spesifik bir öngörüde bulunmadığı gibi Türkiye ile ilgili hiçbir konuya da değinmiyor.

Sonuç

İddia YANLIŞ 

Paylaşılan videoda konuşmayı yapan George Friedman’ın söylemedikleri şeyler ona aitmiş gibi gösterilmiş. Konuşmanın orijinal kaydında Friedman Türkiye ile ilgili hiçbir tahminde bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Video’da Türkiye’nin 2050’de süper güç olacağının söylendiği iddiası yanlış

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Temmuz 2020 Son Güncelleme:   4 Ağustos 2020