Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Videoda Covid-19 hastası olduğu iddia edilen Henry Dyne, aslında gerçekten hasta değil ve bir “pandemi sanatçısı”.

Yanlış
Bu iddia 29 Aralık 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    4 Dakika

Videoda Covid-19 Hastası Olarak Gösterilen Henry Dyne Rol mü Yapıyor?

Bir Twitter hesabı tarafından 29 Aralık 2021 tarihinde yapılan paylaşımda, BBC tarafından röportaj yapılan Covid-19 hastası Henry Dyne’in para karşılığı hasta rolü yaptığı iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   Aşı Tiyatrosu. Şeytanıni Alçaklar, halka: Sahte oyuncu hastalarla, Sahte virüsle, Hain TV kanalları ile böyle korku salıyor. Aşısız yoğun bakımda yatan hasta Henry Dyne'nin gerçekte hasta olmadığı, Pandemi sanatçısı olduğu ortaya çıkıyor. Yazıklar olsun.
photo_1

Söz konusu video benzer iddialar ile Türk ve yabancı sosyal medya kullanıcıları tarafından Aralık 2021 tarihinden beri sıklıkla paylaşılıyor. Reuters ve AP News da konu ile ilgili doğruluk kontrolü analizleri yayınladı.

Videodaki Adam Covid-19 Hastası Değil mi?

Söz konusu video ile ilgili söylentiler ilk olarak 2021 Temmuz ayında, BBC'nin kamuoyunda 28 yaşındaki Henry Dyne olarak tanımlanan bir hastayı içeren bir haber bölümünü yayınlamasından kısa bir süre sonra yayıldı. İddialar, bölümün 2021'deki koronavirüs hikayelerini vurgulayan ve yine BBC tarafından derlenen yıllık inceleme programında görülmesinden sonra, Aralık 2021’de tekrar gündeme gelmeye başladı. Sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla paylaşılan videoda, Henry Dyne isimli 28 yaşındaki Covid-19 hastasını hastane yatağında gösteren BBC röportajını izleyen bir izleyici, Dyne’in Instagram hesabını aratarak onun rol yaptığını “ifşa ediyor.”

Dyne’ın Instagram hesabının biyografi kısmında "1x Akademi Ödülü adaylığı bulunan kriz aktörü Henry Dyne" yazdığını söyleyen izleyici, Dyne'ın televizyonda Covid-19 hastası rolü yapmak için para ödenen bir aktör olduğu anlamına geldiğini söylüyor. Bu söylentilere çeşitli sosyal medya mecralarında sıklıkla görmek mümkün.

photo_2

28 yaşındaki Henry Dyne ile Temmuz 2021’de BBC tarafından yapılan ve NHS resmi hesabı tarafından da paylaşılan röportajın tamamına buradan ulaşılabilir. Videoda Dyne, insanlara durumunun ağırlığından bahsediyor ve herkesi aşı olması için teşvik ettiğini söylüyor. Dyne, aynı zamanda Temmuz 2021'de COVID-19'a yakalandığını, halüsinasyonlar, yüksek ateş ve solunum sorunları yaşadığını açıklıyor. Hastaneye yatırıldığı sabah ise kendini "korkunç" hissederek ambulans çağırdığını ve 5-6 gün boyunca yoğun bakıma kaldırıldığını belirtiyor. İddiaların aksine Dyne, Reuters ekibine Kings College Hastanesi'ndeki pozitif testinin kanıtını sunmuş ve BBC, röportaj için konuştukları kişiler ile hastanenin klinik ekibi tarafından tanıştırıldıklarını belirtmiş.

photo_3

IT alanında çalışan Dyne, Instagram profilinde biyografi kısmına “ödüllü bir kriz aktörü” yazma sebebinin ise, ilk defa Temmuz 2021’de çıkan bu iddialar ile dalga geçmek olduğunu söylüyor. Sosyal medya hesabındaki açıklama biyografisini “komplo teoricilerine sarkastik biçimde şaka yapmak” şeklinde açıklayan Dyne, AP News’a yaptığı açıklamada “yanlış iddialarda bulunan birçok kişinin sürekli kendi anlatılarına uygun" bir şeyler aradığını” söylüyor.

photo_4

BBC News yayıncısı Leonie Martin de AP News’a verdiği cevapta Dyne'nin COVID-19 tedavisi için hastaneye kaldırılan bir hasta olduğunu doğruladı. Bunun yanında King's College Hastanesi, BBC'nin cevabını doğruladı ve Dyne'nin, röportaj için deneyimlerini BBC ile paylaşmayı kabul eden "gerçek bir hasta" olduğunu belirtti.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda BBC tarafından röportaj yapılan Covid-19 hastası Henry Dyne’in para karşılığı hasta rolü yaptığı iddia edilmişti. İlk olarak Temmuz 2021’de paylaşılan video, Aralık 2021’de BBC’nin televizyonda Covid-19 hikayelerini derleme olarak paylaşması üzerine tekrar gündeme geldi. 28 yaşında olan ve IT sektöründe çalışan Dyne’ı King’s College Hastanesi ve BBC News yayıncıları doğrularken, Dyne aynı zamanda pozitif test sonucunu da Reuters ekibi ile paylaşmış. Dyne aynı zamanda Instagram hesabındaki biyografi kısmını “ödüllü bir kriz aktörü” olarak güncelleme sebebinin, komplo teoricileri ile dalga geçmek olduğunu belirtiyor.

Sonuç olarak;

BBC tarafından röportaj yapılan Covid-19 hastası Henry Dyne’in para karşılığı hasta rolü yaptığı iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Ocak 2022