Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Üniversite mezunu işsiz gençlere 1010 TL tutarında vatandaşlık maaşı verilmesine ilişkin kanun teklifinin mecliste gündeme alınması AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Doğru
Bu iddia 26 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    3 Dakika

Üniversite Mezunu İşsiz Gençlere 1010 TL Tutarında Vatandaşlık Maaşı Verilmesine İlişkin Kanun Teklifinin Mecliste Gündeme Alınmasının AK Parti ve MHP Oylarıyla Reddedildiği İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 26 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda üniversite mezunu işsiz gençlere 1010 TL tutarında vatandaşlık maaşı verilmesine ilişkin kanun teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiği iddia edildi. Gönderi 145 binden fazla görüntülenme alırken 2 binden fazla da beğeni toplamış. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   Üniversite mezunu işsiz gençlere 1010 TL tutarında vatandaşlık maaşı verilmesi teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.
photo_1

Kanun Teklifinin Meclisin Gündemine Alınması Reddedildi mi?

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel tarafından ‘üniversite mezunu işsiz gençlere vatandaşlık maaşı verilmesi' amacıyla Meclis Başkanlığına sunulan Kanun Teklifi 13 Şubat 20219 tarihinde “İşsizlik Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” başlığı altında meclise sunulmuştu.

photo_2

Bu teklifin metnine TBMM’nin “Kanun Teklif Bilgileri” sayfasından ulaşılabilir. Bu kanun teklifinde Erel, üniversite mezunu gençlerin işsizlik sorununun çözümünü ve verimliliğin arttırılması hedeflediklerini belirtmiş.

“..üniversiteden mezun olduktan sonra iş sahibi olana kadar 1.010 Türk lirası tutarında vatandaşlık maaşı verilmesi amaçlanmaktadır.. Yükseköğretimini tamamlayarak mezun olan gençlerimizin mezuniyet tarihlerinden sonra 24 ay boyunca vatandaşlık maaşı verilir.”

photo_3

28 Mart 2019 tarihinde Meclise gelen kanun teklifi 25 Mayıs 2021 tarihinde TBMM’de gündeme alınıp alınmayacağına dair oylamaya sunulmuş. TBMM’nin resmî sitesinde yer alan genel kurul tutanakları incelendiğinde bu kanun teklifi üzerinde konuşmalara yer verildiği görülüyor.

photo_4

Görüşmeler sonucunda bu teklifin gündeme alınıp alınmamasına dair yapılan oylama “kabul edilmedi” olarak sonuçlanıyor. Hangi milletvekillerinin kabul veya ret oyu kullandıkları TBMM kaynaklarında bulunamıyor. Fakat meclis aritmetiği gereği Cumhur ittifakı partilerinin ret, muhalefet partilerinin kabul oyu kullandığı geçmiş oylamalardan çıkarsanabilir.

photo_5

Ayrıca, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de takip ettiği İYİ Parti TBMM isimli Twitter hesabında da bu kanun teklifinin meclisin gündemine alınmasının AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiğ belirtiliyor.

photo_6

İddia DOĞRU

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda üniversite mezunu işsiz gençlere 1010 TL tutarında vatandaşlık maaşı verilmesine ilişkin kanun teklifinin AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiği iddia edilmişti. İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel tarafından üniversite mezunu işsiz gençlere vatandaşlık maaşı verilmesine dair kanun teklifi 13 Şubat 2019 tarihinde Meclis Başkanlığına sunuldu. Kanun teklifi, iddia edildiği gibi üniversiteyi tamamlayarak mezun olan gençlerin mezuniyet tarihlerinden sonra 24 ay boyunca 1010 TL vatandaşlık maaşı verilmesine dairdi. Bu teklifin meclisin gündemine alınıp alınmayacağına dair oylama 25 Mayıs 2021 tarihinde TBMM oturumunda yapıldı ve red sonucuna ulaştı. Hangi milletvekillerinin kabul veya ret oyu kullandıkları TBMM kaynaklarında bulunmasa da Cumhur ittifakı partilerinin ret, muhalefet partilerinin kabul oyu kullandığı geçmiş oylamalardan çıkarılabilir. Ayrıca, Meral Akşener’in de takip ettiği İYİ Parti TBMM isimli Twitter hesabında da bu teklifin meclis gündemine alınmasının AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiğini ifade ediyor.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, üniversite mezunu işsiz gençlere 1010 TL tutarında vatandaşlık maaşı verilmesine ilişkin kanun teklifinin mecliste gündeme alınmasının AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiği iddiası doğrudur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Mayıs 2021